Active Beauty
Dobrovolnictví na cestách

Dobrovolnictví na cestách

Dovolená prospívá zejména nám samým. To je bez debat. Ale zároveň může pomoci i někomu jinému. Ať už dětem pod filipínským sluncem, farmářům na Novém Zélandu, nebo postiženým lidem v Anglii. Síla, kterou při takové dovolené načerpáte, má více než čtyři hvězdičky.

Queenstown, Nový Zéland, 8 hodin ráno místního času. Budík nás tentokrát tahá z postele na opačném konci světa, ale stejně je čas pustit se do práce: vyplít zahradu a poklidit domácnost hostitelské rodiny, aby byla zase jako ze škatulky. To je cena za to, že dovolenou zde může člověk strávit zadarmo. Ještě že tu jsem s kamarádkou, ve dvou se to dá zvládnout levou zadní a zbytek dne pak můžeme věnovat objevování zdejšího okolí. A k tomu se země Kiviů hodí naprosto ukázkově.

Manila, Filipíny, 12 hodin místního času. Po tříhodinové jízdě vlakem se ocitnete v hlavním městě. Mezi impozantními mrakodrapy a nespočtem nákupních center vede cesta ke škole, kde postávají děti čekající na novou učitelku angličtiny. Nadšené holčičky i kluci dychtí po nových informacích, protože školní vzdělávání zde vůbec není samozřejmostí.

Berkshire, Anglie, 5 hodin odpoledne místního času. Ve vesnici Ravenswood právě pomáhá deset dobrovolníků mentálně postiženým lidem s přípravou večeře. Po dobu 35 hodin týdně si dobrovolníci berou tyto postižené pod svá křídla, aby jim byli nápomocní v každodenních situacích. Za odměnu pak mohou ve volném čase poznávat nespočet nových míst a cizí kulturu.

Dobrý skutek

Dobrý skutek. Animátorské programy na dovolené mohou vypadat i úplně jinak, než jsme zvyklí. Existuje mnoho způsobů, jak se někomu věnovat.

Proč a jak?

Třeba právě takhle může vypadat pomoc druhým lidem v nejkrásnějších koutech světa. Cestování se zde prolíná se sociální angažovaností. Nic proti čtyřhvězdičkovým hotelům a dovolené na pláži, ale začíná se objevovat stále víc lidí, jejichž představa o dovolené je úplně jiná. Lidí, kteří chtějí opravdu proniknout do životních poměrů jiných zemí, setkat se s domorodci, prohloubit znalosti dané řeči, poznat cizí kulturu a lépe tak porozumět ostatním. Stát se součástí společnosti, ve které se lidé akceptují a podporují. A to nejen na jednotlivých místech, ale celosvětově.

Cesty mnoha individuálních osobností se tak nenuceně protínají. V jedné z odlehlých anglických vesniček tak například spolupracují Korejci, Španělé, Kolumbijci a Češi na společné věci. Pomáhají místním obyvatelům s mentálním postižením zvládnout běžný chod dne. Vaří, učí se, hrají si s nimi a jezdí na výlety. Není to práce jednoduchá, ale neuvěřitelná radost a vděčnost jejich svěřenců tuto námahu mnohonásobně vykompenzuje.

Po návratu z takové dovolené si uvědomíme, že jsme načerpali mnohem více energie než po týdnu lenošení na pláži. A navíc získáme zcela nový pohled na svět. Otevřenější a s vícero možnostmi. Člověk pozná sám sebe a objeví netušené schopnosti. Najednou má jiné priority a k životu přistupuje novým způsobem.

S kým a kam?

V dnešní době existuje celá řada organizací, které dávají šanci se takto angažovat a pomáhat v nejrůznějších zemích světa. Tyto organizace zprostředkovávají styk mezi místními zařízeními a jednotlivými zájemci a během příprav jsou Vám plně k dispozici. Protože najít to pravé místo přesně pro Vás vyžaduje čas a trpělivost. Některé působí v rámci Evropy, jiné dokonce celosvětově. Někde budete dělat dobrovolnickou práci zadarmo, jinde Vám za ni zaplatí. Během jednoho pobytu se budete různě přesouvat a cestovat, u dalšího naopak zůstanete po celou dobu ubytovaní spolu s dalšími účastníky projektu na jednom místě. Mnoho organizací se také specializuje pouze na mladé dospívající lidi, kteří teprve stojí na začátku svého života. Ale jedno Vám nabídnou úplně všechny – zkušenosti k nezaplacení.

zkušenosti k nezaplacení

Cenná zkušenost. Na mladé lidi čekají v zahraničí zkušenosti k nezaplacení.

Help Exchange (HelpX) nabízí snadnou cestu, jak propojit práci s cestováním. Kdo chce poznat co možná nejvíce koutů světa, pro toho je tato organizace tím pravým. Založit si profil na jejich webu je zcela jednoduché, a pokud jste ochotní obětovat 20 euro za rok, získáte přístup k celkové databance. Díky ní pak můžete celoročně udržovat kontakt s rodinami po celém světě. Od Evropy, přes Austrálii a Nový Zéland, až po Kanadu.

Hostitelská rodina Vám poskytně ubytování zdarma a Vy jí na oplátku pomůžete s domácností nebo třeba s prací na farmě.

Většinou se nejedná o žádnou těžkou práci, ale o běžné úkony, jako je vaření, úklid nebo práce na zahradě a se zvířaty. Liší se to samozřejmě farmu od farmy. S trochou nadhledu by se dalo říct, že člověk zkrátka putuje po světě, a kde mu nabídnou ubytování, tam na pár dní zakotví, aby poznal místní zvyklosti, zlepšil si znalosti cizího jazyka a osobnostně se dál rozvíjel. Samozřejmě není úplně snadné ocitnout se najednou v cizí rodině a začít fungovat. Ale po první fázi oťukávání jde všechen ostych stranou a pokud budete otevření novým věcem, za odměnu Vám zůstanou nezapomenutelné zážitky a cenné zkušenosti do dalšího života.

Nový rozměr cestování číst dál

Dobrovolnictví na cestách

Evropská dobrovolná služba (EDS) je mezinárodní program pro mladé lidi mezi 18 a 30 lety podporovaný Evropskou unií. Vezme Vás pod svá křídla a zprostředkuje kontakt s evropskými organizacemi, které se snaží pomáhat potřebným. Na domovské stránce tohoto programu najdete seznam projektů, do kterých se můžete zapojit, včetně podmínek, které musíte splnit, abyste se workcampu mohli zúčastnit. Zahraniční pobyt může trvat šest až dvanáct měsíců.

EDS Vám zajistí ubytování, stravu, pojištění, kapesné a přispívá i na cestovné.

Věnovat svůj čas

Rozdávat radost. Věnovat někomu svůj čas je cenný dar.

Zároveň poskytuje mentory, protože co si budeme nalhávat, například práce s postiženými není vždy úplně jednoduchá. Dobrovolník by měl být flexibilní, trpělivý a otevřený novým věcem. Tento typ cestování může být zajímavý zejména pro lidi, kteří mají rádi společnost, protože v jednom domě jsou často společně ubytovaní dobrovolníci z celého světa.

Mezinárodní společnost a otevřené dveře k cizím kulturám. V cizině není vždy úplně snadné navázat kontakt s místními obyvateli. Objevování neznámých koutů světa je však určitě jednodušší společně s dalšími dobrovolníky.

Proč a kam?

AIESEC je se svými 70.000 aktivními členy asi největší platformou pro mezinárodní projekty, která se snaží podporovat mladé lidi v jejich rozvoji. Důležitým faktorem je přitom poznávání světa. Pokud mladí lidé rozumí tomu, co a proč se děje v okolním světě, mohou se lépe podílet na jeho utváření. A zatímco poznávají sami sebe a uvědomují si své vlastní cíle, má zároveň jejich „dovolená“ pozitivní dopad i na druhé.

leben-coach-7-ab_2016-06

Společně jeden pro druhého. Pomáhat druhým znamená zároveň i pomáhat sám sobě.

Dobrovolníci bývají vysíláni do zemí, kam by se jinak těžko podívali, k lidem, se kterými by se za běžných podmínek zřejmě nesetkali, a rozšiřují si tak přirozeně své obzory. Je totiž opravdu velký rozdíl, jestli o zemích třetího světa čtete v časopise, nebo se na vlastní kůži ocitnete například v prostředí filipínských slumů, kde si děti hrají v hromadách odpadků a celá rodina přežívá na deseti metrech čtverečních. Jde o jedinečnou možnost poznat svět z jiného úhlu. Zažijete přitom věci, o kterých se normálním turistům na přeplněných plážích ani nezdá. Teprve tam si uvědomíte, co obnáší život mimo Evropu. Všechna námaha se Vám navíc mnohonásobně vrátí. I kdyby šlo jen o vděčné pohledy či zvonivý smích filipínských dívek, které mají možnost přijít do školy a něco se naučit. A hřejivý pocit z těchto zážitků Vás bude provázet celým dalším životem.

Cestování se sociálním aspektem znamená poznat kousek života někde jinde, jinak než běžný turista. Pomoci druhým a obohatit tak i sám sebe.

Přehled organizací

  • WWOOFF (World Wide Opportunity on Organic Farm) je zkratka mezinárodní organizace pro Celosvětové příležitosti na ekologických farmách, která zprostředkovává pobyt s dobrovolnou výpomocí na ekofarmách po celém světě a zaměřuje se na podporu trvale udržitelného cestování i způsobu života. Místo finanční odměny je dobrovolníkům poskytnuto ubytování a strava a zároveň tak mají skvělou příležitost poznat cizí zemi z trochu jiného pohledu.
Dobrovolník na cestách

Cestujte jinak. Jako dobrovolník máte šanci poznat svět z jiného úhlu.

  • AIESEC je díky svým 70.000 aktivních členů asi největší platformou pro mezinárodní projekty. Již od roku 1948 pomáhá mladým lidem ve více než 120 zemích světa.
  • Help Exchange (HelpX) nabízí snadnou cestu, jak propojit práci s cestováním. Po zaplacení registrace získáte přístup do databanky, díky které můžete celoročně udržovat kontakt s rodinami po celém světě.
  • Evropská dobrovolná služba (EDS) je mezinárodní program pro mladé lidi mezi 18 a 30 lety podporovaný Evropskou unií. Vezme Vás pod svá křídla a zprostředkuje kontakt s dalšími evropskými organizacemi, které se snaží pomáhat potřebným.
leben-coach-travel-work-11-ab_2016-06

Katharina Bertsch. Strávila jako dobrovolník jeden rok v dětském domově v Rumunsku.