Menu

DIY aneb Vyrob si sám

Domácí kosmetika není věda

Home » Krása » Péče o tělo » DIY aneb Vyrob si sám - 11.2016

Vyrábět si vlastní pečující produkty není jen zábava. Je to navíc efektivní a ekologické.

Vytvářet něco vlastníma rukama. Ne jen konzumovat hotové. Fenomén „Do it yourself“ (z angl. „Udělej si sám“), zkráceně DIY, získává poslední dobou stále větší popularitu. A tak lidé nadšeně kutí, schoenheit-pflege3-5-ab_2016-09pletou svetry a zavařují domácí marmelády. Tento trend pozvolna proniká i do oblasti kosmetiky. Internetová fóra a blogy jsou plné receptů na domácí mýdla, pleťové krémy nebo tělové emulze, které si zvládnete sami umíchat ve vlastní kuchyni. Právě v dnešní době neomezených možností, kdy je možné koupit téměř cokoli, navíc patří podobné vlastnoručně vyrobené maličkosti k nejoblíbenějším dárkům, kterými můžete překvapit své blízké. DIY není jen projevem individualismu, ale také vědomým rozhodnutím. Zároveň souvisí se snahou o návrat ke kořenům, přírodě a přirozenému způsobu života. Tento trend pramení také ze vzrůstající potřeby mnohých lidí, znovu vytvářet něco hmatatelného a jednoduchého vlastníma rukama – v našem předigitalizovaném světě, kde je všechno řízeno na dálku a už sotva někdo rozumí složitým technickým postupům výroby. Spotřebitelé jsou v dnešní době mnohem informovanější a uvědomělejší. Studují složení výrobků a přemýšlí o tom, jaké potraviny budou jíst, jaké oblečení budou nosit, i o tom, jakou kosmetikou budou ošetřovat svou pokožku. DIY pečující produkty tak pravděpodobně tvoří další stupeň stále populárnějšího trendu přírodní kosmetiky.

 

Kreativní kontrola

Kdo se rozhodne vyrábět si vlastní kosmetiku, získá navíc kontrolu nad jejím složením. A může si být jistý tím, co neobsahuje. Tedy žádné silikony, parabeny, syntetické vonné látky a podobně. Především pro alergiky nebo vegany proto představuje výroba domácí kosmetiky výbornou alternativu ke konvenčním produktům. Kromě toho může být celé to míchání, kombinování a experimentování příjemná zábava a relaxace. Pokud víte, co Vaší pokožce vyhovuje, můžete si sestavit kosmetickou výbavu šitou přímo na míru. V domácích podmínkách je dnes možné připravit si téměř jakýkoli produkt ze sortimentu péče o tělo, pleť i vlasy, a to dokonce v kvalitě přírodní kosmetiky. Ať už jde o tělové mléko, sprchový gel, peeling, pleťový olej nebo balzám na rty, kreativitě a fantazii se meze nekladou. Což platí i o designu obalu. Vybírat můžete z nejrůznějších ozdobných lahviček, dóziček a kelímků, které lze kdykoli znovu naplnit a opakovaně používat. Výsledek je pak stylový i ekologický.

Recept na krásu

schoenheit-pflege3-4-ab_2016-09

DIY kosmetika se začala objevovat v různých alternativních kruzích již v osmdesátých letech minulého století. Od té doby se však v této oblasti mnohé změnilo. Vlastní výroba pečujících produktů se stala modernější, atraktivnější a fundovanější. A získala i určitou prestiž. Dnes už opravdu nestačí umýt si vlasy pivem a jako následnou péči do nich rozklepnout vajíčko. Moderní recepty jsou vypilované do posledních detailů, jako z profesionální kuchařky. A některé výrobky by bylo skutečně možné sníst, protože jsou čistě přírodní. Navíc bývají zpravidla poměrně snadné na přípravu a výrazně levnější než průmyslově vyráběné produkty.
Nevěříte? Nechte se inspirovat našimi recepty a zkuste si vyrobit třeba levandulový sprchový gel, vánoční tělový peeling nebo kokosovo-pomerančovou tělovou emulzi. A jen tak mimochodem, skvěle se hodí také jako dárek pod stromeček.

 Na co si dát pozor

Několik důležitých pravidel pro DIY kosmetiku: Hygiena je při výrobě vlastní kosmetiky to nejdůležitější. Veškeré odměrky, míchací tyčinky, hrnce a další potřebné náčiní musí být vždy absolutně čisté. Častou otázkou bývá, jak dlouho domácí kosmetika vydrží. Jelikož jsou při její výrobě částečně využívány čerstvé suroviny bez konzervačních látek, je trvanlivost DIY produktů velmi omezená. Pokud je to možné, používejte nádobky s dávkovačem. Do produktů v kelímku, do kterého se sahá prsty, se mohou snadno dostat nečistoty a bakterie.
Tip: Rostlinné emulgátory umožňují spojení olejů a vody a dodávají pleťovým produktům klasickou konzistenci.

 

Co je třeba mít po ruce

Pokud chcete svým blízkým darovat vlastnoručně vyrobenou komsmetiku, budete potřebovat následující:

schoenheit_pflege_gutegrundausstattung

Recept: Levandulový sprchový gel
lavendulový olej

Budete potřebovat: 90 g jádrového mýdla400 ml destilované vody5-10 kapek éterického levandulového oleje2 lžíce rostlinného oleje (vhodný je slunečnicový, sezamový nebo olivový olej)15 ml rostlinného, tekutého lecitinu (slouží jako emulgátor, ale není nutné ho použít)

Jak na to:

 1. Mýdlo nastrouhejte na kuchyňském struhadle nebo pokrájejte nožem na malé kousky.
 2. Nalijte vodu do hrnce a přiveďte ji k varu.
 3. Kousky mýdla přidejte do vařící vody a míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí a nevznikne jednolitá hmota.
 4. Hrnec stáhněte z plotny a nechte tekutinu vychladnout. Občas zamíchejte.
 5. Do ještě vlažné tekutiny přidejte lecitin, levandulový i rostlinný olej a důkladně promíchejte.
 6. Pokud je gel příliš tuhý, nařeďte ho vodou. Jestliže je směs naopak příliš tekutá, přidejte více mýdla.
 7. Nakonec sprchový gel naplňte do skleněné lahvičky a nechte dobře vychladnout.
Recept: Kokosovo-pomerančová tělová emulze
kokosový olej

Budte potřebovat:100 ml kokosového oleje5 kapek éterického pomerančového oleje2 lžičky včelího vosku

Jak na to:

 1. Včelí vosk nechte při nízké teplotě a za stálého míchání rozpustit ve vodní lázni. Dávejte přitom pozor, aby se nezačal vařit.
 2. Do vzniklé husté hmoty přidejte nejdříve kokosový a poté éterický pomerančový olej.
 3. Všechny přísady dobře promíchejte, nechte směs vychladnout a následně ji naplňte do skleněné lahvičky s dávkovačem.
Recept: Vánoční tělový peeling
med a mandle

Budete potřebovat:15 lžic hnědého přírodního cukru10 lžiček mleté skořicezázvor podle chuti10 lžic mandlového oleje

Jak na to:

Jednodušší už to být nemůže: Zázvor nastrouháme najemno a smícháme ho s ostatními přísadami. Poté můžeme naplnit do pěkné skleničky, kterou případně dozdobíme, připíšeme věnování a krásný dárek je na světě.

Recept: Domácí krém "Zimní sen"
hřebíčkový olej

Budete potřebovat:100 ml kokosového oleje5 kapek éterického hřebíčkového oleje5 kapek éterického skořicového oleje2 lžičky včelího vosku

Jak na to:

 1. Nejprve nechte ve vodní lázni rozpustit včelí vosk.
 2. Poté přidejte 100 ml kokosového oleje, aby se obě přísady spojily. (Nesmí se ale vařit.)
 3. Následně přidejte několik kapek obou éterických olejů. Jejich množství můžete obměňovat.
 4. Nakonec nechte krém vychladnout, aby získal pevnější konzistenci.
 5. Krém naplňte do vhodné skleněné nádobky.
Jak originálně zabalit vlastnoručně vyrobené dárky

3 tipy, jak kreativně zabalit vánoční dárky

Přírodní. Budete potřebovat: balicí papír, smrkovou větvičku, novinový papír. Jak na to: 1. Zabalte dárek. 2. Z novinového papíru vystřihněte tři kolečka. 3. Na obal nalepte smrkovou větvičku a "novinové koule". 4. Dokreslete závěsné háčky.
Veselý. Budete potřebovat: balicí papír, červené filcové kuličky, bílou akrylovou barvu, dekorační provázek. Jak na to: 1. Zabalte dárek a omotejte ho provázkem. 2. Prst namočte do bílé barvy a obal tak ozdobte bílými tečkami, které buduu představovat sobí hlavičky. 3. Na ně nalepte červené filcové kuličky jako nosy. 4. Dokreslete oči a paroží.
Elegantní. Budete potřebovat: balicí papír, dekorační provázek, smrkovou větvičku, větvičku šípku. Jak na to: 1. Zabalte dárek. 2. Několikrát ho omotejte dekoračním provázkem. 3. Dozdobte smrkovou větvičkou a šípkem.
Nahoru
OKDalší informace