Menu

Detox pomocí šťáv: Co byste o něm měli vědět

Než se do nějakého detoxu se šťávami pustíte, přečtěte si následující informace

Home » Životní styl » Zdraví » Detox pomocí šťáv: Co byste o něm měli vědět - 01.2021

Svátky skončily, nový rok začal a vám zní v hlavě, že byste měli tělu odlehčit pomocí detoxu? Než se na nějakou kúru se šťávami vrhnete, měli byste si bezpodmínečně přečíst následující informace.

Šťávové diety tvoří velký trend – především po svátcích. Slovo detox na nás vykukuje zpoza každého rohu, o zbytek se postarají novoroční předsevzetí. Naše tělo se detoxikuje tak jako tak, avšak můžeme ho při tom podpořit. Kúra se šťávami může mít na tělo pozitivní účinky, ale před jejím začátkem je potřeba znát tento návod:

 

Jak vypadá šťávová kúra?

Šťávová kúra je mírnější variantou půstu. Jedná se o časově omezenou kúru, při níž se zcela omezí konzumace pevné stravy. Místo ní získává tělo všechny živiny z ovocných a zeleninových šťáv. Za den se při takové kúře za plného soustředění vypijí 4 až 6 šťáv. Kromě toho jsou povoleny čaje, zeleninový vývar a voda. Kúra většinou trvá 3 až 10 dní.

Co nám taková kúra přinese?

Především by měla odlehčit organizmu a obnovit acidobazickou rovnováhu těla. Naše strava často způsobuje problémy s trávením, ztrátu energie a únavu. Kúra dopřeje tělu prospěšnou přestávku, která mu má přinést opět více energie a zlepšit zdraví. Jak často má smysl takovou kúru podstupovat? Názory se liší, ale oddaní stoupenci tohoto detoxu se se šťávami postí až čtyřikrát ročně.

7 věcí, které byste měli o detoxu se šťávami vědět

  1. Není vhodný pro všechny

Pozor: Detox se šťávami není vhodný pro všechny. Obzvláště osoby se srdečními chorobami, diabetem a podváhou, stejně jako děti a mladiství by se měli tomuto detoxu vyhnout. Kromě nich to platí také pro lidi s žaludečními problémy nebo fruktózovou intolerancí. Starší lidé, těhotné a kojící ženy by se měli od této kúry také držet dál. Nejste si jistí, zda se do tohoto detoxu pustit? To nejlepší, co můžete udělat, je projednat své plány s lékařem.

  1. Detox díky šťávám?

Mnoho lidí mluví ve spojení s těmito kúrami o usazených škodlivinách, které se při detoxu vylučují. Jenže jde o vědecky neprokazatelný mýtus. Faktem je, že tělo a celkový organizmus je sám vybaven přirozeným detoxikačním systémem. Játra, ledviny, střeva a spol. zajišťují vylučování nežádoucích škodlivin, k čemuž žádnou kúru nepotřebují.

  1. Předtím & potom jsou alfou a omegou

Večer si dopřát poslední vydatné jídlo a další den ráno začít s detoxem? Takhle prosím ne. Aby se tělo připravilo na nadcházející postní fázi, dopřejte mu předtím odlehčující dny. Vyhýbejte se těžkým jídlům a živočišným bílkovinám, pšenici, cukru, alkoholu, nikotinu a kofeinu a raději jezte hodně zeleniny a ovoce. Tím usnadníte tělu přepnutí do dalšího módu.

I po detoxu platí: Nezačněte okamžitě s těžkými pokrmy a jezte do polosyta. Po detoxu byste měli začít jíst pomalu a postupně a konzumovat dobře stravitelnou, zdravou stravu.

  1. Záleží na druhu šťávy

Popadnout z chladicího boxu první smoothie a jít? Ne, při šťávové kúře byste měli pít pouze za studena lisované, čistě ovocné a zeleninové šťávy. Cukr, látky zesilující chuť nebo konzervanty jsou tabu. Konzumujte jen vysoce kvalitní produkty v biokvalitě. Na trhu i v dm jich je na výběr spousta, ale nic nebrání tomu, abyste si je připravili také sami doma.

  1. Nejde o hubnutí

Při šťávové kúře nejde o shazování přebytečných kil! Pokud se chcete do tohoto detoxu pustit, abyste zhubli, raději s ním ani nezačínejte. Ano, sice po něm budete mít menší břicho a obvykle ztratíte i pár kilo, ale tento efekt není trvalý, protože tělo se zbaví především vody. Jakmile začnete normálně jíst, kila se rychle vrátí.

  1. Žádná garance energie

Spousta těch, kteří nabízejí speciální šťávy pro detox, slibuje zvýšení energie a skutečné pocity pohody. To však neplatí v každém případě, spíše naopak. Někteří lidé mají během diety bolesti hlavy, problémy s oběhovým systémem, je jim zima nebo jsou unavení, stejně jako při každém půstu. Neexistuje žádná záruka, že detox vám dodá energii nebo ve vás vzbudí blažené pocity.

  1. Naslouchejte svému tělu

Mírná sportovní zátěž, masáže a saunování by měly efekt detoxu podpořit. Nejdůležitější však je, abyste poslouchali své tělo. Nevyvíjejte na sebe velký tlak a pozorujte svůj oběhový systém – saunování a sport mohou během šťávové kúry rychle vyvolat závratě. Zapomeňte na intenzivní cvičení a raději se vydejte na procházku.

Nahoru
OKDalší informace