Active Beauty
Datum spotřeby u kosmetiky

Datum spotřeby u kosmetiky

Ať už jde o make-up, parfém nebo tělové mléko: I beauty produkty mají svůj datum spotřeby. Jak dlouho můžeme určitou kosmetiku vlastně používat a co ovlivňuje její trvanlivost?

Vzorek krému z nějakého časopisu nebo parfém k narozeninám: Postupem času se naše police v koupelně zaplní a my ani nevíme, kdy tam všechny ty produkty přibyly. Nejvyšší čas je protřídit! Datum spotřeby však pomůže jen výjimečně. Nejlepší je každý výrobek protřepat, přivonět k němu a vyzkoušet konzistenci.

Řiďte se podle data spotřeby i pocitu

Pleťové krémy a tělová mléka

U otevřených krémů si dokážeme relativně rychle všimnout, kdy už bychom je raději neměli používat. Kromě uvedených, většinou dvanácti, měsících trvanlivosti od otevření si můžeme nechat poradit také svými smysly: přivonět, prohlédnout si a dotknout se. Pokud pozorujete změnu konzistence nebo vůně, raději daný produkt již nepoužívejte.

Jestliže najdete ve své skříňce ještě neotevřené krémy, existuje šance, že budou stále použitelné. Dokonce i tehdy, kdy se složky krému již oddělily a tekutá část krému vystoupala nahoru. Souvisí to s použitím emulgátorů a jedná se o zcela přirozený proces například u přírodní kosmetiky. Pokud se však jednotlivé složky nespojí ani po protřepání, měli byste se krémem rozloučit.

Krémy na opalování

Každý rok si pokládáme stejnou otázku: Můžu použít loňský krém na opalování? V případě, že je daný produkt již otevřený, raději ho po roce již nepoužívejte a investujte do nového.

A co s těmi neotevřenými? Kosmetika, která má na obale uvedený počet měsíců trvanlivosti po otevření (malý obrázek otevřeného kelímku), vydrží neotevřená víc než 30 měsíců. Musíme si však pamatovat, kdy jsme daný výrobek koupili. Tip: Nalepte na krém malou samolepku s datem, kdy jste si ho pořídili.

Make-up

Pro tekutý make-up platí podobné zásady jako pro pleťové krémy. Jeho použitelnost po otevření můžeme opět zjistit sami. Pokud změnil konzistenci nebo vůni, raději ho vyhoďte.

To, zda se otevřený make-up zkazí, závisí především na bakteriích a nečistotách, které se do něj dostanou ze vzduchu (prach) a z prstů při aplikaci. Na nanášení proto raději využívejte aplikátor (například malou pipetu), aby se make-up v tubě nedostával do přímého kontaktu s pokožkou.

Řasenka

U produktů, které přicházejí do styku se sliznicemi nebo očima, bychom měli být obzvlášť opatrní, protože mohou způsobit zánět. U řasenek tedy doporučujeme nevytahovat kartáček při namáčení do řasenky opakovaně ven a dovnitř, protože do balení se tím může dostat vzduch, což negativně ovlivňuje trvanlivost řasenky, která bývá zhruba tři až šest měsíců. V tomto případě platí, že starý, nepoužitý produkt je lepší vyhodit.

Pudr, tvářenka, oční stíny

Suché, pudrové kosmetické produkty můžeme používat v uzavřeném stavu až dva roky. Jakmile je však otevřeme, vše se odvíjí od jejich skladování. Například pudr může po otevření v koupelně navlhnout a začít plesnivět. Pudr, tvářenku nebo oční stíny je proto potřeba vždy pečlivě uzavřít a ideálně ještě schovat do kosmetické etue.

Rtěnka

V závislosti na složení vydrží rtěnky kolem dvou let. Avšak měli bychom velmi pozorně vnímat signály, že rtěnka už není v nejlepší kondici: Jakmile se začne drolit na rtech a změní se její vůně, raději ji vyhoďte.

Parfém

Vysoký obsah alkoholu zvyšuje také trvanlivost. Tmavé a chladné místo uskladnění zaručí parfému až tříletou životnost. Po změně barvy nebo vůně bychom se s ním však opět měli rozloučit.