Active Beauty
Co pomáhá proti chrrrrápání

Co pomáhá proti chrrrrápání

Ženy si často stěžují, že kvůli chrápání svého protějšku se nevyspí. Ale jsou to právě mladší ženy, které za nočním pilováním svých mužů příliš nezaostávají. Jak vyřešit problém na obou stranách postele?

Z někoho se ozývají zvuky podobné tiché píšťale, z jiného vychází burácení jako z kulometu. Někteří lidé sténají, hodně jich mumlá a většina dosahuje decibelů zapnuté televize. A všichni tím nervují svého souseda na druhé straně postele. Z průzkumů vyplývá, že zhruba každý druhý dospělý chrápe. Muži sice stále stojí v čele, ačkoliv klišé, že muži chrápou a ženy bdí, neplatí v každém věku. Z vědecké studie v Londýně vyplynulo, že mladé dámy mezi 25 a 34 lety chrápou dokonce častěji než jejich mužské protějšky. Zhruba 34 procent dotazovaných žen uvedlo, že údajně chrápou třikrát týdně, zatímco u mužů to bylo pouze 31 procent. Podle odborníků stojí za tímto překvapujícím zjištěním nárůst počtu lidí s nadváhou a také konzumace alkoholu.

Odborníci v Británii se také zabývali otázkou, jak působí chrápání na druhou osobu v ložnici. A výsledek? 41 procent žen a 24 procent mužů chrápání jejich partnera ruší a kolem 70 procent lidí kvůli němu dokonce probdí až 1,5 hodiny za noc. Zhruba u třetiny párů potom dochází kvůli chrápání k nočnímu stěhování. Chrápající bývá vyhnán například na gauč v obýváku nebo do pokoje pro hosty, anebo sama oběť raději unikne do tichého exilu.

Chrápání nám neprospívá

Chrápající nepřipravují pouze bezesné noci všem ostatním, ale často musí sami bojovat s různými problémy. Mnoho z nich se následující ráno necítí vyspale a plouží se celým dnem bez energie. K tomu se přidává riziko náchylnosti k problémům s oběhovým systémem a riziko mozkové mrtvice. Příčina spočívá v omezeném přísunu kyslíku během chrápání, což může škodit cévám. Dalším doprovodným jevem chrápání je syndrom spánkové apnoe (opakované nekontrolované zadržování dechu), kterým trpí kolem 10 procent mužů a asi 5 procent žen. Většinou na něj ukazují příznaky jako vyčerpanost, tlak v hlavě, sucho v ústech, zvýšené pocení během spánku, pálení žáhy, zvýšený krevní tlak nebo poruchy srdečního rytmu.

Rozličné zdroje hluku

Ale odkud se chrápání vlastně bere? U asi 20 procent pacientů dochází k poklesu měkkého patra a čípku směrem k jazyku. Asi 30 procentům chrápajících zase překáží v průchodu vzduchu zapadlý jazyk. U zbylých 50 procent se dle lékařů nedá příčina jasně stanovit.

Za chrápáním může stát také špatné dýchání nosem, které se dá řešit operativně. Také se provádí zákroky na měkkém patře, stěnách hrdla nebo například na hrtanové příklopce. Ale často pomůže odstranit chrápání u obou jedinců v posteli například vyřešení chronických zánětů vedlejších dutin nosních nebo rýmu spouštějící alergie.

Pomoci může dokonce i změna stravy. Někdy stačí vyvarovat se večerního přejídání, kdy naplněný žaludek a střeva zabírají místo na úkor dýchacích cest. Kromě toho, bez přílišného cpaní se spíše vyhnete nadváze, která opět zvyšuje riziko chrápání.

Jestliže tíhnete k usínání na zádech, kdy právě tato poloha vede nejčastěji k chrápání, vložte si za záda polštář, který vám pomůže nepřevracet se z polohy na boku na záda. Hlava by měla spočívat v co nejrovnější poloze, aby brada neklesala k hrudi, a celá matrace by měla směrem k nohám klesat asi o 10 procent, aby nohy ležely níže než zbytek těla. Také byste se měli vyhýbat kouření, alkoholu, zklidňujícím lékům a přílišnému příjmu tekutin před spaním.

Sluchátka jako záchrana v nouzi

Když žádné z předchozích opatření nezabere, zbývá snad už jen sáhnout po špuntech do uší, sluchátkách a myslet na to, že vždy může být ještě hůř: Švéd Kare Walkert se totiž díky svému chrápání stal světovým rekordmanem. Při spánku vydává hluk dosahující 93 decibelů, takže si připadáte, jako by kolem vás projížděl kamion po dálnici. A ve srovnání s takovým rachotem vám jistě bude připadat pískání, rachocení, chroptění i mumlání vašeho miláčka skoro jako hudba.