Menu

Chorvatsko: Ráj na dosah ruky

Objevte všechny jeho krásy

Home » Inspirace » Chorvatsko: Ráj na dosah ruky - 03.2017

Sytě zelená i blankytně modrá. Hory i moře. Lesy i jezera. Slunce i stín. Odpočinek i adrenalin. Chorvatsko nabízí ideální podmínky pro nezapomenutelnou dovolenou. Nechte se unášet na vlnách pohody.

Ticho narušuje pouze všudypřítomný cvrkot cikád. Příjemným stínem pod korunami stromů probleskují paprsky hřejivého slunce. Bosky se procházíme písečnou pěšinou a nasáváme omamnou vůni piniových hájů. Náš pohled náhle upoutá průzračně lesklá hladina moře. Tyrkysová modř, až oči přecházejí. V malebné zátoce se na vlnách pohupuje malý rybářský člun. I my se necháváme ukolébat touto idylickou chvílí. Po těle se nám rozlévá příjemný pocit lehkosti. Cítíme se spokojení. Nerušeně si vychutnáváme všechny barvy, zvuky i vůně a klidnou krásu přítomného okamžiku. Zamilovat se do Chorvatska je opravdu velmi snadné.

Chorvatsko nabízí vše, co k vysněné dovolené potřebujete. Sluníčka si tu užijete v průměru 200 dní v roce. Osm národních parků a jedenáct přírodních parků s rozmanitou vegetací přímo vybízí k objevným cestám. V některých oblastech žijí divocí koně, supi a medvědi. Největším lákadlem ale samozřejmě zůstává Jaderské moře, které je navíc v Chorvatsku podle údajů Evropské komise nejčistším mořem v Evropě.

Sveti Ivan. Malebná rybářská vesnička vypadá, jako by ji na smaragdové pobřeží přičarovala kouzelná víla.

Pokud máte dostatek času, můžete si půjčit člun a plavit se od jednoho ostrova k dalšímu. Kdybyste je však chtěli navštívit všechny, potřebovali byste alespoň dva roky prázdnin. V Chorvatsku se totiž nachází víc než 1.000 ostrovních útvarů, z toho 78 velkých ostrovů, 524 menších a 462 útesů. Mezi nejvyhledávanější patří ostrovy v Kvarnerském zálivu na severu země, například Krk, Rab, Cres a Lošinj, které jsou z České republiky velmi dobře dostupné. Na každém z nich najdete okouzlující zelené lesy, osamělé zátoky, tyrkysově modré moře, starodávné památky a pestrou směs středomořských i subtropických rostlin. Řetěz ostrovů se pak táhne mořem směrem až k nejjižnějšímu cípu Dalmácie jako perlový náhrdelník: Korčula, Brač, Hvar a mnohé další.

Tip: Nezapomeňte, že středomořské sluníčko dokáže napáchat na kůži velké škody. Proto si včas pořiďte opalovací přípravek.

Ráno si můžete na místních tržištích nakoupit čerstvé ryby, bylinky a citrony a k obědu si je ogrilovat. A potom si do sytosti užívat koupání a potápění v moři. Pokud se cítíte v hloubkách nejistě, zkuste alespoň šnorchlovat. Pláže samozřejmě nabízí také možnost nekonečných procházek, při kterých můžete mimo jiné vyhlížet i delfíny. Největší šanci se s nimi setkat máte na ostrově Lošinj, který bývá také nazýván ostrovem vůní. Dlouhé vlahé večery vybízí k bloumání křivolakými uličkami starých měst a příjemně líný den pak můžete zakončit třeba skleničkou místního vína.

Chorvatsko toho však nabízí mnohem víc než jen moře. Ve vnitrozemí se protínají stovky turistických cest, které vedou od pobřeží až do hor. Pohoří Velebit, Učka, Dinara a Mosor uspokojí i zdatné turisty. Horolezci se rádi vydávají do národního parku Paklenica. Kdo chce spojit dovolenou u moře i v horách, naskýtá se mu možnost vyrazit na ostrov Cres s pohořím Tramuntana, kde můžete po adrenalinovém výstupu osvěžit své unavené tělo v klidné mořské zátoce. Na ostrově Pag s jeho větrem ošlehanou měsíční krajinou si zase přijdou na své náruživí cyklisté. A co Vy? Už máte také v Chorvatsku své oblíbené místo? Nebo se ho chystáte teprve objevit?

Chorvatská jezera bývají často obklopena světlým vápencem a krasovými útvary. Crveno jezero neboli Červené jezero je známé svými jeskyněmi a vysokými skalisky. Nedaleko se nachází také Modro jezero. Na ostrově Dugi Otok zase slané jezero Mir.

Perly chorvatské přírody

Národní parky od severu k jihu

Volání divočiny
Pro národní park Risnjak je charakteristická pestrá rozmanitost rostlinných a živočišných druhů. Ne nadarmo je jeho název odvozen od kočkovité šelmy rysa (chorvatsky „ris“), který se v místních hlubokých lesích hojně vyskytuje. Stejně jako hnědí medvědi, vlci a více než 140 druhů motýlů.

Jižní poklady
Národní park Brijuni na jihu Istrie tvoří dva větší a dvanáct menších ostrůvků. Nejlépe se na ně dostanete lodí z Puly.

Světové dědictví
Plitvická jezera
jsou zřejmě nejznámějším národním parkem v Chorvatsku a navíc patří ke světovému dědictví UNESCO. Smaragdově zbarvená jezera, propojená impozantními vodopády a bariérami světlého vápence vytváří okouzlující celek.

Nekonečné výhledy
Stezka Premužić je považována za jednu z nejkrásnějších turistických tras v Chorvatsku. Vede národním parkem Severní Velebit, kolem úchvatných skalních útvarů a mnoha výhledů na Jadran a Kvarnerské ostrovy.

Hluboké kaňony
Fantastické přírodní scenérie, soutěsky, které se táhnou od moře a mění se ve vysoké hory – to je národní park Paklenica poblíž Zadaru. Díky velkým klimatickým rozdílům zde vznikla unikátní rostlinná říše.

V ústraní
Souostroví Kornati je tvořené celkem 89 ostrůvky a útesy. Jsou neobydlené a vyznačují se strmými skalisky. Představují ráj pro milovníky plachetnic, kteří zde nachází potřebný klid, vítr i slunce.

Divoká romantika
Národní park na řece Krka představuje okouzlující soustavu peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se můžete vykoupat.

Oáza klidu
Ostrov Mljet na samém jihu chorvatského pobřeží je pastvou pro oči. Zelené lesy, zářící laguny, malebná zákoutí. Stejnojmenný národní park je protkaný sítí turistických tras.

Nejkrásnější pláže Chorvatska

Pláže snů


Jako v Karibiku
Zářivě modrá obloha, křišťálově čisté, tyrkysové moře a bílá písčito-oblázková pláž. To je Sakarun. Moře je zde teplé, mělké a ideální ke koupání. Stín pinií Vás ochrání před slunečními paprsky.

Písečný sen
Většinu pláží v Chorvatsku tvoří kamínky a oblázky. K několika výjimkám patří ostrov Susak, kde Vás přivítá jemný písek. Dostatek písečných pláží se nachází také na ostrově Rab, například v Loparu.

Skrytý poklad
Na pláž St. Ivan na ostrově Cres se dostanete jen pěšky nebo lodí. Leží poblíž horské vesničky Lubenice a nabízí oázu klidu v malebné přírodě.

Hudební doprovod
Pobřeží Mulini u městečka Rovinj v Istrii je velmi elegantní a upravené. Plážové bary s příjemnou hudbou zde nemůžete minout.

Idylka na pláži
Pláž jako malovaná. V letovisku Baška Voda ve střední Dalmácii se nad tyrkysovými zátokami tyčí vysoké pohoří Biokovo a vytváří tak perfektní kulisu dovolené na pláži.

Skryté poklady

 

Další tipy na chorvatské speciality

Tekuté zlato
Specializovaný průvodce „Flos Olei“, který hodnotí kvalitu olivových olejů v mezinárodním měřítku, prohlásil Istrii v roce 2016 za region s nejlepším olivovým olejem. Ochutnat a koupit ho zde můžete na mnohých rodinných farmách.  V roce 2017 bylo navíc v Pule otevřeno muzeum olivového oleje.

Na kole divočinou
Jezera, lesystrmé vrcholky a krápníkové jeskyně. Nedotčenou přírodu horského masivu Gorski Kotar, který je součástí Dinárských hor na severu Chorvatska, můžete obdivovat i ze sedla horského kola. Připravte se však na náročnější terén.

Wellness nejen u moře
Oblast Mezimuří (Medjimurje) byla oceněna v rámci projektu „EDEN“ (European Destination of Excellence – EDEN) a zařazena mezi „nejlepší nové evropské destinace nejvyšší kvality ve venkovských oblastech“. Navštívit zde můžete například oblíbený lázeňský komplex v obci Sveti Martin na Muri.

Nahoru
OKDalší informace