Active Beauty
Cestování – Irsko

Cestování – Irsko

Místní deštivé a mlhavé klima může na první pohled působit poněkud nevlídně. Přesto však tato země oplývá zvláštním kouzlem, které návštěvníky z celého světa přímo magicky přitahuje. Nechte se zlákat na toulky smaragdovým ostrovem.

Až když Irsko poznáte na vlastní kůži, přiroste vám k srdci. Ano, hřejivých slunečních paprsků ani výjimečných kulinářských zážitků se tu většinou příliš nenabažíte. Irsko nabízí spíš potravu pro duši. Nespoutaná krajina halící se do nesčetných odstínů zelené na ni působí jako hojivý balzám. Mraky tu často visí tak nízko, že se vám zdá, jako byste se mohli dotknout nebe. Silnice bývají úzké, křivolaké a lemované houštím, takže mnohdy do poslední chvíle netušíte, jaké překvapení na vás čeká za další zatáčkou. Možná to bude osamělá písečná pláž, malebná vesnička nebo pestrobarevná duha.

Rozmarům počasí navzdory

Duha tu skutečně nebývá nijak vzácným jevem. Deštivé dny tu totiž také nepředstavují žádnou výjimku. Ba právě naopak. Zdá se však, že to nahraje až tak důležitou roli. Kdo si totiž Irsko zamiluje, ten se většinou naučí mít rád i zdánlivě nekonečný déšť. Nebo si jím alespoň nenechá zkazit náladu. Na vlastní oči se zde totiž neustále přesvědčuje o tom, že drsné klima nemusí automaticky znamenat jen nevýhody. Díky stálému zavlažování z nebe tu příroda neskutečně bují a září v těch nejsytějších tónech zelené. Dešťové přeháňky navíc často trvají jen krátce a po nich se opět vyjasní. Na obzoru se tak mnohdy rozklene okouzlující duha. Stačí být jen všímavý a umět si vychutnat tyto prchavé okamžiky zádumčivé krásy.

irské rčení

»Ať v tvém srdci dlí jistota, že po každém nečase se znovu rozzáří duha.«

Kdo stráví v Irsku delší čas, teprve skutečně pochopí význam známého přísloví: Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Pořádnou pláštěnku se proto vyplatí mít stále s sebou po ruce. Žádná průtrž mračen vás pak nerozhází. A kdo ví, možná právě rozmary počasí podnítily v místních obyvatelích jejich pověstnou komunikativnost. Déšť bývá oblíbeným tématem každodenních rozhovorů. Co napovídají mračna? Kdy se asi zase rozprší? A zítra má prý konečně svítit slunce – to bude krásný den.

Přívětivé útočiště

ein irisches cottageČetné srážky možná přispívají i k tomu, že Irsko vyniká živým společenským a kulturním životem. Kam se totiž člověk nejlépe ukryje, když venku zase jednou mrholí, leje jako z konve nebo se žení všichni čerti? Třeba do jedné z mnoha útulných kaváren, kde se nad šálkem irské kávy příjemně zahřejete, zatímco déšť bubnuje na střechu. A snadno zapředete hovor s ostatními. Nebo do nebližšího tradičního hostince, kde u sklenky tmavého piva Guinness panuje přátelská atmosféra. Ne nadarmo je irish pub pojmem známým po celém světě.

Tato místa tvoří odedávna oblíbené centrum společenského setkávání. Věk ani sociální status tu nehrají roli. Vítaní jsou všichni. Jde především o pocit pospolitosti, sdílení. A také o zábavu a umění užívat si života.

Tento typický irský postoj je označován pojmem „craic“. Co přitom nemůže chybět, je dobrá muzika. Nejen o víkendech se tak schází sehraní hudebníci a hospůdkami se rozezní melodické balady a živé lidové písničky za doprovodu rytmických tónů kytary a houslí. Občas se nečekaně přidá mladý dívčí hlas nebo někdo z publika spontánně zasedne ke klavíru a zcela přirozeně se zapojí k hudebnímu vystoupení. Široké oblibě se těší i tradiční irské tance.

irské rčení

»Najdi si čas oslavovat tiché zázraky, které v hlučném světě nemají příliš obdivovatelů.«

Po vlastní ose

Cestování po Irsku může mít mnoho tváří. Rozhodně se vyplatí vypůjčit si na místě auto a vydat se na velkou okružní jízdu: třeba z hlavního města Dublin nejprve směrem na jih do Corku a dále po rozeklaném západním pobřeží přes oblíbený okruh poloostrovem Iveragh nazývaný Ring of Kerry, světoznámé Moherské útesy (Cliffs of Moher) až do studentského městečka Galway. Kdo si však chce vychutnat autentické kouzlo smaragdového ostrova, raději odbočí z hlavních tras a vypraví se i mimo vyhlášené turistické atrakce.

Za zmínku jistě stojí útesy Slieve League ležící v severoirském hrabství Donegal, které dosahují závratné výšky 600 m, čímž přesahují mnohem propagovanější Moherské útesy. Poloostrov Sheep´s Head zase nabízí minimálně stejně podmanivé scenérie jako proslulý, panoramatický silniční okruh Ring of Kerry, kde je většinou nutné počítat s velmi hustým provozem. Navíc si zde dechberoucí vyhlídky na divoký Atlantik můžete vychutnat i na pobřežní stezce pro pěší. A co se týče měst, irská metropole Dublin jistě stojí za návštěvu, ale i dosud příliš neobjevený severoirský Belfast skrývá celou řadu zajímavostí.

Tip: Ideální období k cestám do Irska představují květen a září, kdy většinou panuje poměrně mírné počasí a nehrozí tu davy turistů.

Skrytý poklad – Severní Irsko

Tento severovýchodní region sice leží na irském ostrově, z politického hlediska však tvoří součást Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Turisty zůstávala tato oblast dlouhou dobu opomíjena. Důvodem byly především vleklé konflikty mezi katolíky a protestanty. Od mírové dohody v roce 1998 se však situace stále zlepšuje a díky rozkvětu v posledních letech se Severní Irsko stalo tajným cestovatelským tipem. Mezinárodní průvodce Lonely Planet ho nyní dokonce zařadil mezi desítku TOP destinací pro rok 2018.

Souvisí to i s rozvojem jeho hlavního města Belfast s 330.000 obyvateli. Tam, kde dříve panovaly poměry mnohdy připomínající občanskou válku, dnes vzniká místo pulzující životem. Moderní bary, stylové restaurace a elegantní kavárny tu vyrůstají jako houby po dešti. Stále více návštěvníků láká i velkolepé, interaktivní muzeum Titanicu, které je věnováno památce této světoznámé lodi. Legendární zaoceánský parník byl před více než 100 lety postaven právě v místních loděnicích, dříve než se roku 1912 vydal na svou osudovou plavbu.

Tip: Každoročně se 17. března slaví po celém světě Den svatého Patrika (St. Patrick’s Day) na počest patrona Irska. Typická je pro něj všudypřítomná zelená barva.

Podél pobřeží Causeway

Severně od Belfastu se rozkládá pobřeží Causeway, jehož krásy ideálně prozkoumáte na cestě po malebné trase Causeway Coastal Route. K jejím vrcholům patří mimo jiné středověký hrad Dunluce, který se podmanivě tyčí na jednom z útesů.

Ojedinělou adrenalinovou procházku nabízí závěsný most Carrick-a-Rede Rope Bridge, houpající se nad vlnami Atlantiku a rozeklanými skalisky. Další přírodní zajímavost představuje Giant‘s Causeway, takzvaný Obrův chodník, který je zapsaný na seznamu památek UNESCO. Jde o zvláštní geologický útvar sopečného původu. Tvoří jej více než 40.000 většinou šestistěnných sloupců čediče, připomínajících varhany a vedoucích do moře. Navíc je celá tato oblast jako stvořená pro pěší turistiku.

Ať už vás na toulkách po Irsku zavane vítr kamkoli, nezapomeňte si vzít s sebou pořádnou pláštěnku či deštník. Nechejte si čas na zastavení a popovídání s lidmi, které po cestě potkáte. A až se ošlehaní větrem a plni dojmů vrátíte z výletu, zakončete den v útulné hospůdce nebo před plápolajícím krbem. Tento tajuplný ostrov plný nespoutané krásy se vám pak jistě dostane pod kůži. A kdo ví, možná vás jako mnohé jiné očaruje natolik, že se sem budete chtít stále znovu vracet.

5 tipů redakce:

  • Wild Atlantic Way
    Dechberoucí scenérie divoké irské krajiny si nejlépe vychutnáte na více než 2.500 kilometrů dlouhé okružní cestě po západním pobřeží Atlantiku, takzvané Wild Atlantic Way. Vede z poloostrova Inishowen až do městečka Kinsale, tedy ze severního hrabství Donegal až po jižní Cork.
  • Clonmacnoise
    Klášter založený svatý Ciaránem v roce 548 leží na vyvýšeném místě nad řekou Shannon v hrabství Offaly. Celý klášterní areál s mnoha kostelíky, typickými keltskými kříži, kulatými věžemi a náhrobními kameny je dochovaný v pozoruhodně dobrém stavu a patří se svou magickou atmosférou k oblíbeným fotomotivům.
  • Blarney Castle
    Zřícenina hradu se nachází uprostřed nádherného parku nedaleko města Cork. Vystoupejte po točitých schodech na cimbuří a vychutnejte si jedinečnou vyhlídku do okolí. Pokud chcete získat dar výřečnosti, měli byste políbit místní kámen „Blarneys Stone“, kterému jsou podle legendy připisovány právě tyto čarovné schopnosti.
  • Benone Beach
    11 km dlouhá pláž v hrabství v hrabství Londonderry patří k nejkrásnějším a nejdelším písečným plážím v Severním Irsku. Pro milovníky seriálu „Hra o trůny“ bude dalším lákadlem jistě i fakt, že se zde natáčel první díl sedmé řady s názvem „Dračí kámen“.
  • Carrickfergus Castle
    Tento hrad z roku 1177 najdete na severním břehu Belfastské zátoky u vjezdu do přístavu stejnojmenného města. Restaurovaný velký trůnní sál i další komnaty nabízí zajímavý pohled do středověkého života.

    Zaposlouchejte se do irských melodií…