Menu

Cesta ze závislosti

Všechny závislosti se dají léčit

Home » Životní styl » Cesta ze závislosti - 09.2019

Ačkoliv si to často nechceme připustit, mnoho z nás je na něčem závislých. Na telefonu, na nakupování, na alkoholu či nikotinu. Jak se své závislosti zbavit?

Jeden nedokáže odtrhnout svůj prst od obrazovky smartphonu, druhý musí každý den jít cvičit do fitness. Dílčí aspekty závislosti jsou bohaté. Již dávno nám nezpůsobují neovladatelné touhy pouze drogy, alkohol a kouření. Přidaly se k nim telefony a internet, sport, sex, práce, nakupování, gamblerství, jídlo nebo naopak hladovění. A takto bychom mohli ještě pokračovat. Každý náš způsob chování se může postupem času zvrhnout až v závislost.

Je velmi překvapující, že 90 procent lidí je nějakým způsobem závislých. Závislé chování je však velmi staré a hluboce lidské. Každý člověk se občas potřebuje něčím odlišit, uvolnit, uklidnit nebo se vydat do jakéhosi vymyšleného světa.

Když se z více stane mnoho

Samozřejmě že ne vše, čemu se často věnujeme, okamžitě znamená závislost. Snad každý z nás totiž má nějaký zvyk nebo vášeň. Pokud si dvakrát nebo třikrát v týdnu zajdete zacvičit a každý druhý pátek posedíte s přáteli v hospodě, je to naprosto v pořádku. Při závislosti se však dostanete do stavu, kdy nikdy nebudete mít dost a budete bažit po dané věci stále více.

Nejčastěji to začíná tím, že člověk dělá určitou činnost, při níž se cítí dobře. A tak ji opakuje, aby si opět vyvolal daný příjemný pocit. Touha po určitém stavu pak neustále narůstá, až jednoho dne přeroste v závislost. Závislý člověk potřebuje stále více toho, co ho osvobozuje nebo opájí, bez ohledu na to, zda se jedná o způsob chování, činnost nebo substance působící na psychiku.

Takhle to jde tak daleko, až člověk nedokáže myslet na nic jiného. Začne svůj život podřizovat závislosti, kvůli které začne lhát a skrývat ji před svým okolím. Ztratí kontrolu sám nad sebou a nedokáže se svobodně rozhodnout, neboť je neustále napojený na něco, co potřebuje a co mu zároveň škodí. Zpočátku má závislý pocit, že daná věc mu pomáhá, později ho však velmi oslabí.

Man Shopping

Závislost je hledání rychlých řešení

Závislosti nepropadneme jen tak z ničeho nic. Většinou jde o kombinaci více příčin. Svou roli přitom většinou hrají geny, zkušenosti z dětství, životní příběh, sociální zátěž, rány osudu i nemoci. Závislost se často objevuje u lidí, které rodiče vychovávali s přehnanou péčí a ochranou, nebo u těch, kteří naopak příliš nepoznali teplo rodinného krbu. Ti, kteří se doma necítí bezpečně nebo neumí samostatně řešit své problémy, bývají náchylnější.

Závislí lidé často uvádějí, že měli potíže s autoritami, nešťastnou láskou, že se nudili nebo cítili vnitřně prázdní, zpochybňují svou vlastní hodnotu nebo se vypořádávají s různými strachy. To je pochopitelné, neboť lidé tíhnou k tomu, neustále před něčím utíkat a přitom se pokouší vyrovnat se svými negativními pocity. Závislý člověk se tak snaží najít v opojení cosi, co hledá pravděpodobně i střízlivý.

Buďme k sobě upřímní

Často si sám závislý ani jeho rodina nebo přátelé dlouho neuvědomují, že něco není v pořádku. Přitom právě to by byl první krok se závislosti zbavit. Člověk k sobě musí být bezpodmínečně upřímný, i když to někdy bývá těžké. Dokud ze svého přesvědčení nevysloví: „Ano, jsem závislý.“, nedokáže z dlouhodobého hlediska nic změnit. Sám se musí opravdu chtít uzdravit.

Jakmile jednou přijmete svou závislost, měli byste důkladně posoudit svou situaci: O co mě závislost připravuje? Co mi přináší? Jak moc závislý skutečně jsem? Jak moc podřizuji závislosti svůj život? Také pomáhá se ptát: Proč už nechci ve své závislosti pokračovat? Odpovědi na tyto otázky jsou zcela individuální. Každý musí hledat vlastní cestu, kterou chce a musí podniknout, aby se své závislosti zbavil.

Nahoru
OKDalší informace