Active Beauty
Cesta ke štěstí

Cesta ke štěstí

Tvořit, odpoutat se, milovat, dávat, věřit: Podle psychologů pomáhá těchto pět jednoduchých životních úkolů k tomu, abychom krok za krokem našli cestu ke spokojenému, naplněnému životu.

Vysoký společenský status, hodně peněz, krásný vzhled – mnozí věří, že je právě tyto věci udělají šťastnými. Ve skutečnosti se v naplněném životě počítají úplně jiné hodnoty. Jsou to malé momenty, díky kterým se cítíme dobře tam, kde jsme. Minimálně tak to tvrdí vědci z Harvardské univerzity zabývající se tématem štěstí. Neboť štěstí nenajdeme v genech nebo nabité peněžence, je nezávislé na naší kariéře, vzdělání či kráse. Záleží pouze na každém z nás. Kdo se bude řídit pěti nejdůležitějšími životními úkoly, najde krok za krokem svou osobní cestu k radosti.

Tvořit a žít okamžikem

Koupelna by měla být stále čistá a prádlo pověšené? I tyto každodenní maličkosti bychom si měli umět užívat. „Jakmile vykonáváme činnosti s vědomou pozorností, můžeme i neoblíbené činnosti proměnit v malé přítomné štěstí,“ tvrdí vědci z Harvardské univerzity na základě průzkumu mezi lidmi, kdy se účastníků dotazovali na to, čím se aktuálně zabývají. Zjistili, že nejspokojeněji se cítí ti, kteří se plně soustředí na to, co právě dělají – ať už je to koupel nebo četba napínavé knihy. Naopak nešťastně se cítili ti, jejichž mysl při práci létala bůhvíkde. A to bez ohledu na to, že je od projektu rozptylovaly myšlenky na příjemné věci, jako je například dovolená.

Kdo chce kouzlo přítomného okamžiku proměnit na dlouhodobou spokojenost, měl by se v prvé řadě plně soustředit na teď a tady. Symbolem hnutí přítomného okamžiku je duchovní učitel Eckhart Tolle. Jeho kniha Moc přítomného okamžiku obsahuje napínavé poznatky i konkrétní návody, jak udržovat bdělou pozornost či jak vypnout tok myšlenek, které nás rozptylují, a nalézt tak životní spokojenost. Tento moment osvobození se od myšlenkových proudů v našich hlavách a plná koncentrace na to, co právě děláme, se někdy nazývá „flow“. Tělo při něm produkuje hormon dopamin, který je zodpovědný za pocity štěstí a stimulaci, kdy se s chutí vrhneme do další činnosti.

Odpoutejte se a žijte nezávisle

Lehkost bytí závisí podle vědců také na jednom velmi komplexním faktoru. Odpoutáním se od svých vlastních rodičů. Tento proces se jen málokomu podaří automaticky s dosažením dospělosti. Obtížný bývá zejména pro ženy, neboť právě ty jsou nejvíce orientované na vztahy. Holčičky již v dětství velmi těžce nesou, když jsou maminka či tatínek smutní, vnímají kritiku a citlivě reagují na emoce. Z těchto dovedností rostou chvályhodné vlastnosti jako empatie a emoční inteligence.

Vzniká však také fenomén „hodné dcery“. Na dívky a ženy je vyvíjen tlak, aby se za všech okolností zavděčily všem. Což je ovšem skutečným zabijákem štěstí, kvůli kterému se jen těžko propracujeme do svého vlastního nitra. Kdo se při každém důležitém rozhodnutí ptá, co by tomu asi řekli rodiče, nebo jedná podle toho, co rodina očekává, popírá sám sebe, svou vlastní přirozenost. Zde pomůže stanovit si své vlastní cíle a nastínit si svá očekávání v budoucnu. Při určování vlastních představ může pomoci i profesionální kouč.

Milujte a pečujte o přátelství

Člověk od přírody touží po dotyku, sociálních vazbách, přátelství. Každý chce být někým opravdu milován. Potvrzují to i vědci z Harvardské univerzity: „Srdečné, úzké vztahy jsou důležitým předpokladem pro život. Pouta s ostatními lidmi mají největší vliv na to, jak hodnotíme svůj život. Nejde však jen o citovou vazbu k partnerovi, ale o celkový přístup k ostatním lidem ve smyslu altruismu a empatických vztahů.“

Znamená to, že ani samotářství nemusí mít vliv na pocit životního štěstí. Pro osobní blaho jsou důležití dobří přátelé či domácí mazlíček. I oni posilují životní očekávání a potažmo také zdraví. Darujeme-li náš vlastní čas, budujeme důvěru a soucítíme, upevňujeme tím naše vazby s ostatními. K tomu není zapotřebí nekonečně široký okruh známých ani lpění na kamarádech, s nimiž jsme kdysi plácali bábovičky. Důležitější jsou lidé, ke kterým máme důvěru. Díky nim budeme v životě viditelně spokojenější.

Rozdávejte a angažujte se v sociální oblasti

V touze po štěstí se za ním často honíme oklikou a zbytečně odbíháme a čekáme. Zaměřujeme se totiž na primárně povrchní cíle: Peníze, společenské postavení, luxus. Materiální statky a moc nás odjakživa fascinují a přitahují magickou silou. To, že nás dlouhodobě spokojenými neudělají, postřehneme až tehdy, kdy se kvůli nim dřeme do úmoru, cítíme se vyčerpaní a přes veškerou snahu nenacházíme vnitřní uspokojení. Najednou se nedostaví radostné rozbušení srdce při koupi nových designových bot a cítíme vnitřní prázdnotu při letní dovolené v luxusní exotické destinaci.

Berlínská dotazníková studie, které se zúčastnilo více než 60.000 osob, vnáší jasno do otázky, co je skutečnou podstatou dlouhodobého štěstí. Nezištní a starostliví lidé žijí mnohem šťastněji než egoisté. Ti, kteří se angažují v sociální oblasti, věnují se dobrovolnické činnosti a pomáhají druhým, se cítí vyrovnaněji a bezstarostněji než ti, kterým jde pouze o své vlastní blaho.

Sociální chování je přitom chytrým darem, který příroda živočišným druhům nadělila. Slabší jsou chráněni silnějšími, aby se zvýšila šance na zachování rodu. Štěstí souvisí se sociálním chováním a sdílené štěstí je dvojnásobným štěstím. Všichni známe to nadšení, když naše batole řekne první slůvko nebo si poprvé zaváže botičky. Každý má možnost pomáhat ostatním, přispět kouskem své osobnosti, podpořit
a udělat tak něco dobrého pro sebe i pro ostatní.

Věřte a neztrácejte optimismus

Je mnoho očekávání, na kterých naše srdce lpí. Ne nadarmo se říká, že víra hory přenáší. Ve víře je schovaná moc myšlenek a přesvědčení, které v pozitivním slova smyslu vytváří základ pro naše pojetí reality. Kdo věří svému tělu a jeho schopnostem a dá na sílu přírody v podobě bylinek a homeopatik, cítí se lépe než ti, kteří se spoléhají výhradně na lékařskou péči.

Víra přináší štěstí. Vědět, proč a čemu věříme, jaká jsou naše vnitřní přesvědčení, je největším úkolem na překážkové dráze k životnímu štěstí. Víra má mnoho podob, nemusí přímo souviset s náboženstvím a hlubokou spiritualitou. Jde o to, že své vlastní ego se všemi potřebami a obavami najednou vypneme a svěříme do péče vyšší moci. Méně myslet, více cítit, nechat vše plynout – s nadějí, že vše se děje tak, jak má.

Žít tady a teď je pravou podstatou štěstí

Lidé, kteří si umí užívat přítomného okamžiku a nedělají si příliš starostí z budoucnosti, jsou v životě spokojenější. Uvědomme si jednu skutečnost. Je jedno, zda se věnujeme oblíbené či neoblíbené činnosti. Stejně jsme polovinu času myšlenkami jinde. Lidé, kteří se nechají snadno unést myšlenkami do jiných sfér, jsou nespokojenější a často vnitřně nešťastní. Rozptýlené myšlenky nejsou důsledkem nespokojenosti, ale její příčinou.

Jednoduché věci, které pomáhají vědomému setrvání v přítomnosti:

  • Vědomě dýchejte.
  • Při mytí rukou nebo sprchování se soustřeďte na vodu, jak přetéká přes vaše tělo, vnímejte kapky dopadající na vaše tělo a vůni mýdla.
  • Vědomě choďte naboso a nechte na svá chodidla působit zemský povrch.
  • Věnujte se sportu, který vyžaduje plnou koncentraci (například míčové hry, jízda na kole, plavání, horolezení).
  • Při jídle se zcela zaměřte na konzistenci svého pokrmu, chuť i jeho důkladné rozkousání.