Menu

Bydlení v souladu s přírodou

Co můžeme ve svém životě jednoduše změnit

Home » Životní styl » Bydlení v souladu s přírodou - 03.2019

Existují tisíce věcí, které můžeme změnit, abychom žili uvědoměle a v souladu s přírodou. Co funguje nejlépe? Začít se změnou hned, byť jen malou a krůček po krůčku.

Vnímat následky svého chování a snažit se žít odpovědně neznamená, že se musíme omezovat. Spíše jde o hledání alternativ a jiných možností. Snadnými kroky můžeme šetřit zdroje a omezit spotřebu plastů, čímž v nás naopak vzroste dobrý pocit.

Skvělým vzorovým příkladem je přírodní kosmetika. Ta se vyrábí čistě z přírodních zdrojů a neobsahuje plastové mikročástečky. Produkty přírodní kosmetiky neobsahují přísady založené na bázi minerálních olejů, vystačí si zcela bez syntetických vonných látek, barviv a konzervantů, stejně tak se obejde bez látek testovaných na zvířatech.

Změňte své každodenní návyky

Koupelna

  • Prací prostředky vyplavují do odpadu chemikálie. Deset procent veškerého zatížení odpadních vod pochází právě z pracích a čisticích prostředků. Dá se tomu nějak předejít?
  • Používejte produkty bez fosfátů a vždy si pečlivě přečtěte návod k použití, především dávkování, které bohužel stále jen málokdo dodržuje, ačkoliv správné dávkování a způsob použití šetří nejen daný produkt, ale i například energii.
  • Také myslete na to, že až 70 procent veškerého oblečení stačí prát na 30 °C.
  • Horká koupel celého těla by měla zůstat spíše výjimkou. Protože při sprchování ušetříte oproti koupeli zhruba 25 litrů vody. Svou spotřebu vody taky výrazně snížíte, pokud si na toaletu nainstalujete úsporný splachovací mechanizmus. A v neposlední řadě myslete na to, abyste během mytí rukou nebo čištění zubů nenechávali zbytečně protékat vodu.
  • Tuhá mýdla a šampony se nejčastěji vyrábí z obnovitelných přírodních látek bez (nebo jen s malým množstvím) chemických přísad. Čistě přírodní kosmetika alverde nabízí tuhé šampony i mýdla hned v několik verzích, stačí si jen vybrat. Navíc tato tuhá kosmetika nevyžaduje plastové balení.

Dětský pokoj

  • Miminko během jeho prvních let života přebalíme zhruba 5.000krát. Používejte ekologické pleny, které nejenže jsou citlivé k pokožce vašeho děťátka, ale vzhledem k materiálům, ze kterých jsou vyrobené, také šetří životní prostředí.

Kuchyně

  • Z kapslí na kávu z hliníku se ročně nahromadí tisíce tun odpadu. Výroba hliníku zároveň spotřebovává velké množství energie. Šetrnější alternativu proto představuje příprava kávy přes biologicky rozložitelné kávové filtry.
  • Také plastová brčka se stávají předmětem diskuzí a na trh přicházejí alternativy v podobě brček z papíru, skla, kovu nebo slámy.
  • Zpracované potraviny obsahují až 400 různých dalších látek, zatímco čerstvé bioprodukty se bez všemožných přísad skvěle obejdou. Svou roli hraje také lokálnost. Zelenina a ovoce dovážené letadlem totiž spotřebují průměrně 48krát více pohonných látek než regionální potraviny. Koupí místních produktů tak šetříte přírodu a ještě podpoříte lokální výrobce.
Nahoru
OKDalší informace