Menu

Buďte otevření novým věcem: 3 kroky k větší moudrosti

Moudrost se týká pouze starších lidí? Ale kdeže!

Home » Životní styl » Psychologie » Buďte otevření novým věcem: 3 kroky k větší moudrosti - 10.2020

Podle vědců nám těžké časy přinášejí také něco dobrého: Zvyšují naše šance na zmoudření. Protože moudrost přichází především díky zkušenostem a prostřednictvím situací proměňujících náš život. Ovšem pouze za předpokladu, že zážitky a pocity aktivně využijeme pro svůj rozvoj.

Moudrost spočívá v tom, že reflektujeme věci, které se dějí. Může se jednat o něco nepříjemného, jako je nemoc nebo ztráta zaměstnání, ale i o hezké události, jako je narození prvního dítěte. Jde především o schopnost otevřít se novým zkušenostem. Existují lidé, kteří prožívají nové události s příjemným vzrušením a neustále pozorují svět kolem sebe. Pak jsou ale i tací, kteří mají neustálou potřebu žít podle zajetého vzorce. Ti tráví dovolenou každý rok na stejném místě, mají svou existenci dobře „zarámovanou“ a nechtějí nic měnit. Avšak neměli bychom se bát vykročit ze své komfortní zóny a otevřít se novým věcem.

Otevřít svou mysl a zmoudřet? Takhle to funguje!

Analyzujte své (ne)příjemné pocity

Jak nejlépe poznat vlastní motivy? Tím, že začneme naslouchat pocitům – i těm vlastním. Na jaře si plno lidí stěžovalo, že je přepadá špatná nálada. Buď ji mohou ignorovat, nebo pátrat po jejím původu. Protože pocit nám vždy sděluje nějakou informaci. Pokud se například při rozhovoru s nějakým kolegou vždy cítíme špatně, můžeme se ptát: Z čeho to plyne? Je to v nás? Nebo jde o něco, co náš protějšek, možná nevědomky, vyzařuje? A když se nad tím vědomě zamyslíme, třeba se dozvíme něco sami o sobě, o daném kolegovi nebo přímo o té konkrétní situaci. V každém případě se můžeme něco naučit. Ignorace nám brání v dalším rozvoji.

Vykročte ze své komfortní zóny

Každé miminko přichází na svět s úsměvem. Jde však o to, co ho během jeho životní cesty ovlivní. Jací rodiče ho budou vychovávat, jak se naučí řešit konflikty a zda s ním budou ostatní jednat otevřeně. Zprostředkovaně se mu může dostat vzoru, že nové zkušenosti mohou být napínavé a zajímavé. Jedná se o směs vrozených a naučených komponentů, což znamená, že v každé životní fázi máme možnost pokusit se něco změnit a dále se rozvíjet.

Měli bychom se naučit vykročit ze své komfortní zóny. Avšak směrem, který nám nebude připadat až tak moc obtížný a okamžitě nás neodradí. Poté stačí zkoušet nové věci. Může se jednat o jednoduché činnosti, jako je účast na vzdělávacím semináři nebo nový druh sportu. Anebo začít poznávat nové lidi – i kdyby to mělo být online. Jednoduše jít krůček po krůčku, které nám přinesou nové podněty a jsou možná již samy o sobě dostatečně zajímavé. A neustále se při tom ptejte: Co mi to přináší? Jak se v dané situaci cítím? Těší mě to?

Neuzavírejte se ve vlastní bublině

Žijeme v době velkého polarizování, mnoho lidí se vidí na jedné straně a jen málo z nich diskutuje s těmi z opačného pólu. Moudrý člověk se však zajímá i o uvažování lidí, kteří mají na určité věci opačný názor. Zamýšlí se nad jejich pohnutkami a důvody. Otevřenost nám pomáhá vymanit se z myšlení daného škatulkováním.

Nahoru
OKDalší informace