Menu

Bruslení v přírodě

Výlet, kde všechno běží hladce

Home » Inspirace » Bruslení v přírodě - 11.2018

Rybníky, řeky a jezera odpočívají během zimy tiše a nenechají se ze své spánkové zatuhlosti ničím vyrušit. Tedy kromě teplot nad bodem mrazu. Na místech, kde jsme strávili léto koupáním, můžeme v zimě hladce bruslit.

Pokud se teploty během zimy udrží dlouhodobě pod bodem mrazu, stávají se z vodních ploch okázalé přírodní ledové plochy. A to znamená jediné: sbalit brusle a užít si pohyb v přírodě tak dlouho, jak jen nám nohy dovolí.

Kdo je zvyklý na uměle vytvořené ledové plochy, potýká se na přírodním ledu ze začátku s malými problémy. Ty spočívají především v až metr dlouhých puklinách, které se na přírodně zamrzlých vodách objevují, jelikož led se během svého vzniku roztahuje. Tyto praskliny bývají dobře viditelné, ale kdo na ně není zvyklý, bojí se a pohybuje se pomalu a strnule, což mu brání ve volnému rozletu sem a tam. Většinou ale postačí pár výletů, aby si člověk na tyto štěrbiny zvykl a přestal se bát. Také pomáhá přenést váhu více na paty, což zajistí stabilnější a jistější pohyb.

Další zvláštností na bruslení v přírodě je tzv. černý led. Ten vznikne za předpokladu zamrznutí vody, aniž by sněžilo a sníh zůstal uvnitř ledu. V takovém případě může člověk skrz zrcadlově hladkou plochu prohlédnout až na dno a pod nohama pozorovat neohroženě proplouvající ryby.

Bruslařské Eldorádo

Na zimní dovolenou nemusíte mířit pouze do hor za lyžováním. I z bruslení se totiž může stát skvělý cíl zimních volných dní. Ledovcové jezero Weissensee v Korutanech získalo zaslouženou přezdívku bruslařský ráj. Hlavním důvodem je jeho výšková poloha. Téměř dvanáct kilometrů dlouhé jezero leží v nadmořské výšce 945 metrů a pravidelně zamrzá v období od poloviny prosince až do března. Tloušťka ledové pokrývky se pohybuje kolem čtyřiceti centimetrů.

Se svou rozlohou 6,5 kilometrů čtverečních patří Weissensee k největším, pravidelně zamrzajícím a upravovaným ledovým plochám v Evropě. Hlavní ledař tu se svými spolupracovníky upravuje až 25 kilometrů dlouhou stezku kolem dokola. Každý den měří sílu a kvalitu ledu a podle toho rozhodnou, zda vpustí na led bruslaře. O bezpečí návštěvníků se tu stará ledová záchranná služba s potápěči, kteří v případě nouze okamžitě zasáhnou.

V Korutanech však najdete i další místa, která vám poskytnou útočiště k bruslení ve volné přírodě. Svým mistrem ledařem disponuje i Wörthersee (Vrbské jezero). Tento ledař se však stará i o menší jezírka kolem, takže možností, kam vyrazit, je opravdu spoustu.

Turracher See leží v nadmořské výšce 1.763 metrů, takže s největší pravděpodobností zamrzne každou zimu. Každoročně se tu 12. prosince koná bruslařský závod, kdy se za přítomnosti vodní záchranné služby a hasičů testuje, zda led dostatečně drží. Část ledové plochy se otevírá také pro veřejnost. Zdejší specialitou je takzvané ledové taxi, které přepravuje sportovce na druhý konec plochy.

Neusiedler See vás ohromí svou rozlohou

Neusiedler See (Neziderské jezero) v Burglandu má jednoznačně co nabídnout nejen v létě, ale i v zimě. Při odpovídajícím zimním počasí tu zamrzá více než 300 kilometrů čtverečních vody, čímž vytváří vskutku ohromný prostor pro bruslaře. Bruslí se tu hlavně v lednu a únoru, ale například letos vydržel kvalitní led až do poloviny března.

Ledový zážitek tu čeká na každého. Potkávají se tu bruslaři s milovníky windboardingu, tedy windsurfingu na sněhové nebo ledové ploše a kolem nich se po ledu prohánějí cyklisté i běžkaři. Opatrnost je na tomto jezeru však na místě, protože kvůli metanovým plynům a velmi silnému větru nikdy úplně nezamrzne.

Pár tipů pro bruslaře

Oblečení

Dobré oblečení je základ. Zapomeňte na silné kombinézy nebo lyžařské kalhoty a bundu. Při bruslení potřebujete mít dostatečně volné oblečení, které vám nebude bránit v pohybu a které se při prvním namočení nepromění v nepříjemnou zátěž. Zároveň by nemělo být oblečení příliš teplé, protože se zahřejete pohybem. V prodejnách se sportovním vybavením můžete zakoupit speciální kalhoty na bruslení. Vystačíte si ale i s teplými legínami. Nezapomeňte na čepici a také rukavice, ať si při pádu nesedřete ruce.

Brusle

U bruslí se rozhodně nevyplácí šetřit a podceňovat výběr. Na trhu je k dostání nepřeberné množství značek ve všech velikostech. Pokud si nejste výběrem jistí, nechte si poradit od prodejce. Brusle totiž nesmí být příliš volné, ale zároveň ani těsné, abyste předešli úrazům a bolestem nohou. Jestliže víte, že vlastní brusle dlouhodobě dostatečně nevyužijete, zajděte do půjčovny, kde vám poradí s výběrem a za poplatek vám je půjčí jednorázově nebo třeba na celý víkend či týden.

Kdo nepadá, nezrychluje

Bruslení není žádná věda, ale jako každý sport vyžaduje větší či menší trénink. Vkročením na led se z vás nestane krasobruslař. Jestliže jste dosud nebruslili, nevrhejte se okamžitě na led. Nejprve se naučte na bruslích stát a udržet rovnováhu. Kolena mají být mírně pokrčená a ruce rozpažte na úrovni ramen. Ve chvíli, kdy stojíte stabilně, zkuste začít pomalu pohybovat nohama dopředu a mírně do stran. Rozpažené ruce vám pomohou udržet balanc. Jestliže patříte k ostříleným bruslařům, můžete spojit tento pohyb s posilováním. Během pomalého bruslení předpažte ruce a nohama jděte mírně do podřepu a po pár tempech opět opakujte. Tímto nejen zpomalíte, ale také posilujete stehenní svaly.

Kam za bruslením

Česko

Jihočeská vodní nádrž Lipno, patřící do Vltavské kaskády poskytuje v létě útočiště mnoha turistům, kteří si sem jezdí odpočinout a zchladit se během parných letních dní koupáním, někteří rybaří a jiní využívají možnosti výletu na lodích. Toto středisko vás však srdečně přivítá i v zimě. Na vodní přehradě byla vybudována bruslařská dráha vedoucí z Lipna nad Vltavou do Frymburku. Se svou úctyhodnou délkou 10,922 kilometrů uspokojí i ty nejnáročnější bruslaře a na své si přijdou i příznivci snowkitingu. A jestliže si chcete užít i jiné zimní radovánky, zalyžujte si na některé z mnoha sjezdovek nebo se vydejte Stezkou korunami stromů.

Romantické prostředí Máchova jezera nedaleko hradu Bezděz učarovalo již Karlu Hynku Máchovi. Na své okouzlující atmosféře neztratil tento kraj dodnes a stává se turistickým cílem především v létě. V zimě však vodní plocha Máchova jezera, někdy zvaného Velký rybník, zamrzá, a tak stačí vyměnit plavky za brusle. Při bruslení se můžete kochat dechberoucími pohledy na Bezděz a potom se občerstvit v některém z přilehlých stánků.

Také Brněnská přehrada na řece Svratce se stává lokalitou lákající k bruslení. Z kopce tu na ni shlíží majestátní hrad Veveří. A zatímco v létě sledují každoročně hromady návštěvníků ohňostrojovou show, v zimě se sem kromě bruslařů vydávají při dostatečné síle ledu také běžci na lyžích.

Přehrada Orlík také nabízí úžasný zážitek. Když přehrada zcela zamrzne, můžete se vydat na cestu s úchvatným výhledem na impozantní hrady Zvíkov a Orlík.

Maďarsko

V Maďarsku může teplota během zimy běžně klesnout k -20 °C. Balaton, největší jezero střední Evropy, při těchto mrazivých teplotách zamrzá. Na jeho březích můžete bruslit v čarokrásné krajině. Mnohačetné kavárny a restaurace podél jezera vás poté pozvou na posezení u svařeného vína. A pokud patříte k romantickým duším, vydejte se na bruslení v městském parku v Budapešti, který se nachází jen kousek od vánočních trhů.

Srbsko

Město Zlatibor křižují tři řeky a početné malé potůčky. Přímo v centru města se navíc skrývá malé jezírko, které je jako stvořené k procházkám v létě a bruslení v zimě.

Slovensko

Na Slovensku má bruslení dlouhou tradici a patří k velmi oblíbeným sportům všech věkových kategorií. Nejznámější a zároveň nejoblíbenější jezero na bruslení je Štrbské pleso. Vysokohorské jezero, které leží uprostřed fascinující krajiny Tater a nabízí skvostné prostředí k bruslení.

Slovinsko

Ve Slovinsku byste našli mnoho bruslařských stezek. K nejoblíbenějším patří Planšarsko jezero. Ledová plocha zasazená do působivých horských kulis vás pozve na bruslení po hladině kolem dokola. Ale také Bledské jezero se stalo lákavou atrakcí, protože když zcela zamrzne, můžete po ledové ploše dobruslit až na ostrůvek uprostřed. A jestliže už máte naplánovanou cestu do průsmyku Vršič Pass, zastavne se na ledové stezce Jasna.

Nahoru
OKDalší informace