Menu

Bolest ucha u dětí: 8 věcí, které by měli rodiče vědět

Na co je potřeba dát si pozor a kdy musíte okamžitě k lékaři?

Home » Životní styl » Zdraví » Bolest ucha u dětí: 8 věcí, které by měli rodiče vědět - 12.2020

S chladným obdobím přichází nejen mrazivý čerstvý vzduch a pohádkově krásná krajina, ale také nepříjemné zdravotní potíže, jako je bolest ucha. Tou často trpí obzvláště (malé) děti. Rodiče by proto měli vědět následujících 8 faktů.

Jakkoliv se rodiče snaží posílit imunitu svých potomků, některé nemoci se dětem zkrátka nevyhnou. Zánět středního ucha postihne do šestého roku života alespoň jednou téměř 70 procent dětí. A jelikož uši jsou velmi citlivým orgánem, může být i malý zánět velmi nepříjemný.

 

1. Dětské ucho je obzvláště citlivé

Děti trpí bolestí ucha častěji než dospělí, jelikož spojení mezi nosní dutinou a středním uchem je u nich stále krátké, takže původci nemoci proniknou do středního ucha rychleji a mohou se tam šířit.

V uších se nachází spousta nervových zakončení, takže bolest ucha může způsobit už menší porucha. Samotná bolest ucha se projevuje různými způsoby a může být bodavá, ostrá nebo tupá, kontinuální i přechodná. Často ji doprovází další jevy jako závratě, problémy se sluchem nebo tlak v uších.

Bolest ucha může mít u dětí mnoho rozličných příčin, ale většinou se jedná především o zánět nebo infekci způsobené bakteriemi a viry.

2. Tyto příznaky naznačují bolest ucha

Pokud se s děťátkem ještě nedá úplně domluvit, bývá obtížné zjistit, že ho trápí právě bolest ucha. Poznáte ji tím, že vaše dítko se bude často chytat za ouško, bude se zdát, že vás hůře slyší, bude pro něj těžší udržet rovnováhu nebo mu z ucha uniká tekutina.

3. V těchto případech byste měli s dítětem okamžitě navštívit lékaře

Vzhledem k tomu, že sluch je pro vývoj u malých dětí obzvláště důležitý, měli byste se o jakékoliv bolesti ucha u svého potomka raději poradit s lékařem. Avšak bezpodmínečně a co nejrychleji byste ho měli navštívit, pokud:

  • je vaše dítě mladší dvou let,
  • má také horečku,
  • dochází ke krvácení,
  • je dítě bez energie a cítí se unavené.

4. Takto se bolest ucha u dětí léčí

Léčba se provádí v závislosti na příčině vhodnými léky. Pokud je bolest ucha důsledkem virózy a pouze doprovodným jevem nachlazení, pomáhají uvolňující kapky do nosu, které zlepší také větrání středního ucha. Ty by se však neměly aplikovat déle než 5 až 6 dní po sobě, doba se může měnit v závislosti na daném produktu, proto si vždy přečtěte příbalový leták, respektive postupujte podle pokynů lékaře. Při zánětu středního ucha nebo silnějších bolestech uší se dětem od půl roku předepisují léky s účinnými látkami.

Jestliže se však jedná o bakteriální infekci, předepíše lékař antibiotika. Většinou se používají širokospektrá antibiotika, která působí proti různým choroboplodným zárodkům. Němečtí lékaři z ORL však zjistili, že roste počet rezistencí při bakteriálních infekcích. Na základě aktuálních studií se proto doporučuje nasadit okamžitě antibiotika pouze dětem ve věku do šesti měsíců. Starší děti by se měly dva dny pozorovat a antibiotika jim předepsat až při přetrvávajících potížích nebo komplikacích. Zároveň však platí, že proti virovému zánětu středního ucha antibiotika stejně nepomohou.

5. Bolest uší u dětí je potřeba důkladně sledovat

Bolest uší zní neškodně a ve většině případů neškodná také je. Může však dojít také k mastoiditidě, což je hnisavý zánět spánkové kosti, který se většinou vyvine tehdy, když se zánět středního ucha neléčí nebo se léčí příliš krátce. Spouštěčem bývají různé bakterie.

Když se na mastoiditidu přijde včas, dá se v normálním případě dobře zvládnout a vše se vyléčí. Neléčená však může vést až ke komplikacím ohrožujícím život. Proto své dítě v každém případě starostlivě pozorujte a v případě jakýchkoliv pochybností navštivte lékaře.

6. Tyto domácí prostředky mohou při bolestech uší pomoci

Cibulové balíčky představují klasický domácí prostředek, který může dítěti přinést při bolesti ucha úlevu. Éterické oleje cibule totiž pomáhají mírnit zánět.

Jak na to: Cibuli nakrájejte na plátky a jemně je zahřejte. Poté vložte teplou cibuli mezi vatové tamponky, které přiložte dítěti na ucho. Tampon zafixujte na hlavě například pomocí čelenky nebo šátku. Také pomáhá ouška pouze nahřát. K tomu se hodí infračervená lampa nebo nahřívací polštářek s třešňovými peckami.

7. Takhle můžete bolestem uší předcházet

Při koupání dávejte dítěti do uší špunty. Při čištění uší nepoužívejte vatové tyčinky, ty nejsou pro děti vhodné a mimochodem ani dospělým se velmi nedoporučují. Rýmu a kašel včas ošetřujte správnými léky, které rozpouštějí hlen.

8. Co dělat, když se bolesti uší objevují opakovaně

Pokud vaše dítko trápí bolesti ucha opakovaně, měli byste je brát vážně a nechat si lékařem vysvětlit příčinu. Jinak riskujete, že bolesti uší budou chronické, čímž se může trvale poškodit ušní bubínek. Při opakovaném zánětu středního ucha může být nevyhnutelné také propíchnutí ucha, aby mohl sekret nahromaděný ve středním uchu odtékat. Ukládání sekretu totiž může vést až k poruchám sluchu a vývoje řeči. Propíchnutí pomůže, aby do středního ucha mohl proudit vzduch.

Nahoru
OKDalší informace