Menu

Wellness v pohodlí domova

Blahodárné koupele

Home » Krása » Wellness v pohodlí domova - 10.2017

Potřebujete dobít baterky nebo se naopak uvolnit? Hřejivá koupel či sprcha s těmi správnými přísadami vám pomohou načerpat nové síly a dostat tělo i mysl do potřebné rovnováhy.


Zavřete za sebou dveře koupelny, která se snadno promění v malé domácí lázně. Příjemná hudba, světlo svíček a správně zvolené vůně pomohou dotvořit útulnou atmosféru a naladit vás na tu správnou vlnu. Zklidňující účinky má mimo jiné levandule, heřmánek nebo růže. Eukalyptus, máta a borovice příjemně osvěží a pomáhají uvolňovat dýchací cesty v případě nachlazení. Levandule či meduňka vás zase snáze přenesou do říše snů. A naopak novou energii a vitalitu vám dodají povzbuzující citrusové vůně nebo zázvor. Využijte proto vonné oleje a koupelové přísady podle své momentální potřeby a nálady a ponořte se do světa harmonie.

Čas na relaxaci

Zdá se vám, že vám každodenní starosti začínají přerůstat přes hlavu? Pak je nejvyšší čas zařadit zpátečku a dopřát si uvolňující pauzu ve vaně nebo sprše.

Koupel:
Hřejivé koupele jsou již odpradávna známé pro své zklidňující a harmonizační účinky na tělo i duši. Teplota vody ve vaně by neměla přesáhnout 36 – 38 °C a doba trvání koupele zhruba 20 minut. Zapálené svíčky a relaxační hudba i vůně přispívají k příjemnému uvolnění.

Sprcha:
Po náročném dni vám skvěle poslouží i zklidňující sprchový gel. I zde často přichází ke slovu éterické oleje, které jeho účinek ještě podpoří a navodí tu správnou relaxační atmosféru.

Relaxační cvičení:
Pohodlně se usaďte a zavřete oči. Vědomě myslete na to, s čím se v nejbližší době musíte poprat. Hluboce se nadechněte. A s výdechem tyto myšlenky nechte odejít. Doslova je vypusťte z hlavy ven.

Playlist pro chvíle pohody:

Nálož energie

Náročný den nebere konce? Potřebujete rychle dobít baterky? Pak honem do sprchy, která vás báječně osvěží a nakopne.

Sprcha:
Použijte povzbuzující sprchové gely s éterickými oleji z citrusů nebo máty, které osvěží tělo i mysl a stimulují krevní oběh. Podobný efekt má také sprchování střídavě teplou a studenou vodou.

Pro ještě víc energie:
Posledních 90 vteřin sprchování střídejte teplou a studenou vodu. Prvních 30 vteřin se sprchujte co nejstudenější vodou. Dalších 30 vteřin naopak co nejteplejší. Poté použijte opět studenou vodu a sprchování ukončete normální teplotou.

Tip: Pro povzbuzení nakapejte na okraj vany několik kapek pomerančového nebo mátového éterického oleje. Jen pozor, ať neuklouznete!

 

Proti nachlazení

Zebou vás nohy, svědí nos a běhá vám mráz po zádech? Zřejmě se o vás pokouší nachlazení. Podpořte proto včas svou obranyschopnost. Horká koupel nebo sprcha se správnými přísadami dokáže stimulovat imunitní systém a předcházet nachlazení, případně jeho průběh výrazně oslabit. Účinné jsou v tomto případě především éterické oleje z eukalyptu, smrku nebo tymiánu.

Koupel:
Při koupeli proti nachlazení může být teplota vody klidně i o něco vyšší než obvykle. Během koupele tak stále připouštějte horkou vodu, dokud se nezačnete pěkně potit. Po 20 – 30 minutách ukončete koupel a rovnou se zabalení do deky uložte do postele, aby tělo nevychladlo.

Sprcha:
Také sprchování se správnými přísadami přináší okamžitou úlevou od obtíží při nachlazení. Éterické oleje jako eukalyptus a kafr uvolní nejen nosní dutiny, ale také průdušky, a rozpouští hleny. Takže se vám pak bude lépe dýchat.

 

Na dobrou noc

Hlavou se vám honí tisíce myšlenek, a přestože jste k smrti unavení, nedaří se vám usnout? Uvolňující sprcha či koupel navodí pocit klidu a pomohou vám ukolébat se do příjemného spánku.

Koupel:
Horká koupel se zklidňujícími éterickými oleji jako levandule či meduňka mírně zvýší vaši tělesnou teplotu, která se však okamžitě sníží poté, co opustíte vanu. Tento stav přirozeně podpoří proces usínání. Večerní koupel tak pomáhá zajistit klidný a kvalitní spánek.

Sprcha:
Na dobrou noc vám rovněž prospěje teplá sprcha, která uvolní svalstvo a sníží krevní tlak i hladinu kortizolu. Díky tomu se budete cítit rychleji unavení a usínat příjemně uvolnění.

 

Tip: Koupejte se při svitu svíček. Díky tlumenému světlu se bude lépe vyplavovat hormon spánku melatonin.

Nahoru
OKDalší informace