Active Beauty
Blahodárná voda

Blahodárná voda

Vodu nezbytně potřebujeme ke svému životu. Kromě toho má spoustu blahodárných účinků na tělo i duši.

Voda, základní kámen našeho těla. Stejně jako u Afrodity, zrozené z pěny, spočívá původ všech živých organizmů v moři. V oné slané vodě, jejíž částečky i dnes po milionech let kolují v našich buňkách. Bez tohoto čirého elixíru, postrádajícího jakoukoliv chuť i vůni, by každý z nás těžko zvládl přežít déle než tři dny. V tomto směru nedělá voda rozdíly. Tento nejcennější nápoj protékající celou přírodou pozitivně působí na naše tělesné zdraví, ale také psychickou pohodu a vyrovnanost. Kapky ukrývající zázračnou sílu projeví své účinky zevnitř i zvnějšku naší tělesné schránky.

Nekonečná žízeň

Pocení, dýchání i malé potřeby na toaletě. Během jediného dne vyloučíme ze svého těla více než dva litry vody. Dobrý důvod, proč ji pravidelně doplňovat. Až ve chvíli, kdy zcela naplníme své vodojemy v těle, můžeme z nich opět čerpat. Bez vody nedokáží miliony buněk našeho těla správně zajišťovat všechny životně důležité procesy ani látkovou výměnu. Čím dříve si zvykneme mít stále po ruce sklenici s vodou, tím více se nám tělo odvděčí. Poznatky některých lékařů jasně dokládají, že v důsledku nedostatečného příjmu tekutin trpí tělo nejrůznějšími onemocněními. Ne nadarmo proto vodu považujeme za nejpřirozenější lék na zdravotní neduhy.

Horko si žádá plnou nádrž

Pokud pijete až ve chvíli, kdy začnete pociťovat žízeň, nebo už máte dokonce nepříjemně sucho v ústech, ubližujete svému organizmu. Dospělí jedinci by měli v průměru vypít nejméně 1,5 l vody denně. Neznamená to však, že budete celé dopoledne ucucávat z jedné skleničky a navečer vyloknete celou lahev naráz. Tekutiny doplňujte rovnoměrně v průběhu celého dne. Především starší lidé a malé děti většinou nedokáží včas identifikovat žízeň a zapomínají pít. Proto bychom jim měli pravidelně připomínat, ať se napijí.

Obzvlášť během horkých dní, kdy se mnohem více potíme a zmenšují se zásoby elektrolytů v krvi, stoupá potřebné množství vody klidně až ke čtyřem litrům. Kromě obyčejné vody doporučují lékaři sáhnout také po minerálce, abyste doplnili vápník, sodík a hořčík. Čistou vodu můžete proložit také ovocnými a zeleninovými šťávami. Vždy je ale také dostatečně zřeďte vodou v poměru 1:2 u ovocných a 1:4 u zeleninových šťáv.

Pijte, co hrdlo ráčí

Během cesty na zaslouženou dovolenou si většinou neuvědomujeme, že na palubě letadla panuje až dvacetiprocentní vlhkost vzduchu, blížící se tropickému klimatu, během něhož relativně rychle vysychají sliznice. To se projeví na jedné straně suchýma očima, na straně druhé se také zvyšuje riziko a náchylnost k virovým onemocněním. Výjimkou po dlouhých letech nejsou ani prochladnutí.

Jak se proti tomu bránit? Konzumujte na palubě pravidelně dostatečné množství nealkoholických nápojů, s minerálkou v čele.

Působivé zchlazení

Během letních dní se vrháme do vodních vln, které se staly dostupným a osvědčeným ochlazujícím prostředkem. Povzbuzení však často čerpáme také po ránu, kdy máme pocit, že bez osvěžující sprchy se nezvládneme plně probudit do nového dne. Ačkoliv ve stavu silné rozespalosti nám bývají příjemnější teplé kapky, měli bychom sebrat odvahu a střídat teplou vodu se studenou.

Střídavé uvolnění (pod teplou) a napětí (pod studenou) udržuje cévy v kondici, čímž opět předcházíme infekčním chorobám. A vděčná nám za tento mix, který nás udrží v pozoru, bude i pokožka. Teplou vodu zpočátku prokládejte chladnější vždy na 10 vteřin a nakonec vydržte pod studenou sprchou 3 minuty.

Co se pití týče, měli bychom si vzít inspiraci od kultur pořádajících čajové sedánky. Pokud totiž v létě zhltneme ledový nápoj, rozpálené tělo spotřebuje na jeho ohřátí spoustu energie. Výsledkem je, že nám je ještě větší horko. Jako lepší variantu proto příště radši zvolte vlažné, nebo pouze mírně vychlazené nápoje. Skvěle chutnají například zelené čaje v kombinaci s čerstvým ovocem.

Chce to klid a nohy v chladu

Vysoké teploty v ložnici ve spojení se stresem opravdu nevytváří atmosféru a podmínky, v nichž bychom si mohli dopřát kvalitní spánek. Jestli se vám nedaří zastavit neúnavný kolotoč ve své hlavě, hupsněte do mokrých punčoch, které zharmonizují váš vegetativní nervový systém. Ochladí vás, sníží krevní tlak a tím se zklidníte i psychicky.

Nejlepší jsou plátěné punčochy v délce pod kolena, které namočte do studené vody, vyždímejte a navlékněte na nohy. Přes ně poté přetáhněte bavlněné ponožky. Pokud je vám to příjemné, ponechte je na nohách klidně celou noc. Pouze lidé trpící na křečové žíly by měli punčochy sundat po čtvrthodině.

Modravá náruč

Uleháme do hřejivé koupele, neúnavně plaveme v mořských vlnách nebo průzračném jezeře. Už pouhé šplouchání vln narážejících na břeh, bubnování deště na střechu nebo šumění zurčícího potůčku v nás vzbuzuje uklidňující pocity a podporuje relaxaci. Ze svalů odpadne napětí, dech se prohloubí a mysl se vydá na cestu fantazií.

Čerpat z vody její uklidňující účinky můžeme večer před spaním, ale také před stresující schůzkou v práci nebo složitou zkouškou. Moderní technika nám umožňuje zachytit jedinečné okamžiky a scenérie, které voda v přírodě vytváří. Nahrajte si zurčení vodopádu na CD nebo si vyfoťte oblíbený pohled na moře. A konečně, k uvolňujícím schopnostem vody přispívá také její zdánlivě modrá barva. Vědecké studie dokazují, že v prostředí laděném do modrých tónů se dokáže lidský organizmus snadněji zklidnit.

Už pouhý pohled na vodu uklidňuje. Pokud nemáte z kanceláře výhled zrovna na moře, zařiďte si pracovní prostor alespoň v modrých barvách.

Malá vodní bilance

Lidské tělo tvoří z 60 % voda, u dětí dokonce až z 75 %. Většina procesů by bez ní neproběhla. Začíná to u rozvodu živin a kyslíku po celém těle, pokračuje přes ochlazování díky potu, detoxikaci pomocí ledvin a jater a končí podporou imunitního systému díky zvlhčování sliznic.

Za běžných podmínek, tedy bez zvýšené fyzické námahy, vysokých venkovních teplot, horečky, průjmu či stresových situací, potřebuje tělo pro správné fungování 35 a 40 ml vody na 1 kg tělesné váhy. Ze stravy přitom přijmeme zhruba pouze jednu třetinu z tohoto potřebného množství.

Kolik vody denně přijmeme

  • 0,3 l okysličené vody (vzniká při látkové výměně)
  • 0,9 l ze stravy
  • 1,3 l z pití

Kolik vody denně vydáme

  • 0,1 l se stolicí
  • 0,5 l dýcháním
  • 1,4 l močí
  • 0,5 l přes pokožku

Po vzoru akvabel

Plavání se může právoplatně nazývat jednou z nejúčinnějších pohybových aktivit. Vztlak vody odlehčuje námaze páteře a kloubů. Do vody se můžeme ponořit a dopřát si pár odpočinkových temp i s nataženým nebo bolavým svalem. Navíc chladná tekutina proudící po těle působí jako masážní tryska a uvolňuje přetrvávající napětí svalů na krku, ramenou a zádech. Během plavání zapojíte většinu svalů, takže se udržíte ve formě a zredukujete tukovou zásobu, aniž byste zatěžovali klouby a vazy. Při aktivním překonávání vodního odporu spálíte podobné množství kalorií jako při jízdě na kole. A navíc, ponořené ve vodě vás nebude obtěžovat pot stékající po kůži.