Active Beauty
Biopotraviny pro všechny

Biopotraviny pro všechny

Biopotraviny, které si může dovolit každý?

Ano, jde to. Biopotraviny, díky kterým šetříme i naše klima, nejsou pouze doménou bohatých.

Naše planeta je jedinečná. A žádnou jinou v záloze nemáme. Právě proto bychom se o ni měli starat, jak nejlépe dovedeme, a při každém svém kroku přemýšlet, jaké bude mít pro naši zemi dopady. I zdánlivé maličkosti, jako například nakupování v supermarketu, mohou totiž mít nevídané následky. Přitom až čtvrtina naší ekologické stopy se dá vysledovat právě k jídlu.

Bio a regionální

O to větší důraz bychom proto měli klást na své stravovací návyky, abychom se stravovali šetrně ke svému tělu i celé planetě. Nejlepší cesta k tomuto cíli vede přes biopotraviny. Ty se neošetřují umělými hnojivy, většinou chutnají mnohem lépe, a navíc jsou zdravější. Biozemědělci pracují na svých polích méně intenzivně a osívají je rozmanitěji. Díky tomu zůstane půda stabilní, plodnější a bohatší na humus. Tento způsob pěstování si samozřejmě vyžaduje více času i práce, přičemž výnos nedosahuje takových čísel jako například monokultura. U biomasa je zase zapotřebí druhově bohaté hospodářství, při němž se zvířata krmí ekologicky vypěstovaným krmením bez antibiotik.

Minimálně stejně tak důležitá je také lokálnost. Krátké cesty šetří náklady na dopravu a tím také snižují produkci CO2. Letecky dovážené ovoce a zelenina spotřebují například průměrně až 48krát více pohonných látek než plodiny z místních zdrojů. Zdravá příroda a naše vlastní tělo by měly patřit k našim prioritám. Měli bychom se proto alespoň pokusit stravovat se v biokvalitě a potravinami od místních farmářů.

Biopotraviny pro každého

Zní to jednoduše, avšak v praxi to tak úplně vždy nebývá. Stále mnoho lidí považuje biopotraviny za drahé zboží. Přitom dnes už existuje plno možností, jak se stravovat šetrně k životnímu prostředí, v biokvalitě, zdravě a zároveň neutratit celou výplatu pouze za jídlo. Výsledek studie spotřebitelského koše u našich sousedů v Rakousku ukázal, že ti, kteří se stravují zdravěji, prospívají svému tělu a také životnímu prostředí. A to tak, aniž by museli na nákup potravin vynakládat příliš vysoké částky. Koneckonců, konvenčně vyráběné potraviny obsahují na konci své výrobní cesty až 400 přísad.

Jíme příliš mnoho masa

Obecně bychom se při nakupování měli držet potravinové pyramidy. Pak budeme automaticky jíst hodně zeleniny, obilovin, ovoce a luštěnin a o to méně masa. Toho konzumujeme až třikrát více, než doporučují výživoví poradci. A přitom právě chov zvířat vyžaduje mnohem více plochy, produkuje větší množství skleníkových plynů a vede k přehnojení půdy a vodstva. Živočišné bílkoviny bychom proto měli nahradit rostlinnými, které nám poskytnou například luštěniny jako fazole, čočka nebo cizrna.

Pokud se lidé rozhodnou změnit svůj životní styl a přejít více na rostlinnou stravu, často se uchýlí také k bioproduktům, aniž by utráceli více peněz. Díky tomu opět redukují skleníkové emise. V boji proti znečišťování životního prostředí a klimatické krizi patří jídlo k jedné z nejsilnějších pák na zlepšení. Pro názornou ukázku lze uvést výsledky průzkumu spotřebitelských košů rakouských zákazníků, které jasně ukazují, že udržitelná a zdravá strava může být zároveň i dostupná a není otázkou luxusu.

Zelené cenovky v dm

Také společnost dm se po sobě snaží zanechávat na naší planetě pokud možno co nejmenší otisk. V prodejnách dm snadno rozpoznáte v regálech produkty přispívající k trvalé udržitelnosti na první pohled, a to díky zeleným cenovkám. Ty označují pouze produkty, které prokazatelným způsobem přispívají k trvalé udržitelnosti a nabízí tak zákazníkům možnost volby, pokud si chtějí zakoupit šetrnější produkt. Na těchto cenovkách navíc najdete také označení, zda je daný produkt vyroben v biokvalitě nebo zda je bez lepku či vegan.

S privátní značkou dmBio nabízí dm svým zákazníkům odpovědně vyrobené potraviny v biokvalitě za velmi výhodnou cenu. Sortiment dmBio zahrnuje bioprodukty, jako jsou luštěniny, nejrůznější druhy těstovin, nápoje, hotová jídla či zdravé svačinky s přirozenou chutí a bez zbytečných přísad. Vyrábí se metodami, které šetří zdroje, pracovní podmínky a ceny pro zemědělce jsou spravedlivé a způsoby produkce jsou co možná nejefektivnější. Značka dmBio navíc spolupracuje s váženými certifikacemi Demeter a Naturland. Nabídkou kvalitních biopotravin za výhodné ceny se tak společnost dm snaží reagovat na rostoucí poptávku po zdravějších a šetrnějších alternativách a umožnit zákazníkům stravovat se zdravěji.

Porovnání spotřebitelských košů

K demonstraci faktu, že zdravé potraviny z biologické produkce nemusí být nutně drahé, byly srovnány dva spotřebitelské koše.

Klasický koš:

Rodina se dvěma dětmi utratí za potraviny týdně v přepočtu zhruba 3.000 Kč. Nakupují především zboží levných a konvenčních značek v supermarketech, přičemž jejich koš obsahuje mnoho zpracovaných potravin nebo polotovarů, slazených nápojů a třikrát více masa, než kolik doporučuje potravinová pyramida. Takový nákup je nejen nezdravý, ale v porovnání také drahý.

Zdravý koš:

Rodina utratí stejnou částku, ale nakupuje zcela jinak. V jejím koši najdete zeleninu, ovoce, o to méně masa a mléčných produktů, slazených nápojů a tučných pokrmů. Kromě toho sestává koš ze 70 procent z biopotravin. V porovnání s klasickým košem zatěžuje tento životní prostředí téměř o 40 procent méně.