Menu

Bělehrad: město v pohybu

Zažijte metropoli, kde všechno plyne

Home » Inspirace » Bělehrad: město v pohybu - 09.2018

Srbské hlavní město setrvává neustále v pohybu. Napjatá atmosféra visí ve vzduchu, spousta čtvrtí se proměňuje a za oprýskanými zdmi vás překvapí moderní lákavé podniky.

Město zaplněné továrnami s neúnavně běžícími stroji a pracujícími dělníky nemusí na první pohled vypadat zrovna lákavě. A k dovolenkové náladě nepřispívají ani dopravní zácpy a chaos na silnicích. Socialistické stavby a šedé, otlučené zdi ještě méně. Kdo si chce užít hezčí tvář Bělehradu, nesmí se od těchto stinnějších stránek nechat odradit. Protože když se kácí les, létají třísky. A v Bělehradu je kácení v plném proudu.

Toto srbské město právě stojí na zlomu. Napjatá atmosféra by se dala krájet. Právě teď je nejvyšší čas navštívit metropoli se zhruba 1,8 milionu obyvatel, protože za pár let už byste nemuseli z původního ducha města vidět nic.

Vrtkavé město

Bělehrad byl vždy neustále se proměňující metropolí. Už od dob, kdy jej Keltové založili, poté ovládli Římané, Osmané a Habsburkové až po dnešní obyvatele, prochází změnami. Transformace tu patří takřka ke každému dni. Srbské hlavní město bylo během stovek let své existence více než 40krát zničeno a znova vystavěno. Úctyhodné číslo, že?

Na většinu turistů působí Bělehrad na první pohled jako šedé město bez náznaku jakéhokoliv oslnivého lesku. Ale nenechte se ošálit prvním dojmem. Pronikněte hlouběji do městského života domorodců a zjistíte, že všude se skrývá nějaký potenciál, za každou zdí vás může překvapit něco nečekaného. Při procházce městem mezi zchátralými budovami najednou narazíte na zrestaurované domy z přelomu století a hned vedle nich se tyčí až k nebesům zcela nová, naleštěná, prosklená budova.

Bělehrad je městem, které prochází neustálým vývojem. Jen staré centrum tyto změny ještě nezasáhly.

Jedny z nejkrásnějších pohledů na Bělehrad si můžete užít během toulání po pěší zóně Knez Mihailova ulica, kterou lemují stylové historické domky, obchody a kavárničky. Anebo nad tradičním srbským pokrmem v kouzelné čtvrti Skadarlija. Rozhodně své kroky nasměrujte také ke skvostnému bělehradskému parlamentu nebo katedrálnímu chrámu svatého Sávy, který je největším pravoslavným chrámem světa.

Útočiště pro noční sovy

Mnohem silněji pocítíte měnícího se ducha města při zapojení se do každodenního života, stranou od načančaných turistických cílů nebo během rozhovorů s místními. Právě oni vám nejlépe poradí, kde otevřeli novou výběrovou kavárnu, kde si pochutnáte na nejlepší zmrzlině a ve kterém obchodě si koupit něco na památku. Dobrodruzi a cestovatelé s batohem si vždy cenili zdejšího bohatého nočního života.

Ta nejvyhlášenější místa ale většinou na první pohled zvenčí nepoznáte. Minimálně jako cizinci ne. Ale náhodou nebo díky dobrému tipu od někoho místního můžete prožít nekonečnou noc například v klubu Strogi Centar, jenž se skrývá v jednom ze zpustlých městských domů. Uprostřed starého bytu, který pro někoho kdysi představoval domov, se majestátně pyšní výčepní pult a okolní stěny zdobí červené závěsy a různá umělecká díla. Útulnou atmosféru dokresluje živá kapela, zpod jejíchž strun se linou jazzové melodie.

Kulinářská revoluce

Stejně tak jako noční život vás může velmi překvapit také návštěva restaurace. Však koho by napadlo vkročit do zdemolované budovy, na níž se již podepsal zub času, a hledat v ní útulnou restauraci. Avšak uvnitř se ponoříte do elegantního prostoru, jemně osvětleného svíčkami. V restauraci Radost House si v klidné domácí atmosféře pochutnáte na vegetariánském burgeru, tortillách, salátech nebo pomazánkách.

Ačkoliv srbskou kuchyni většinou považujeme za hojně masitou, málokdo ví, že paralelně k této tradiční tu vždy vznikaly postní pokrmy pravoslavných. Během okamžiku pocítíte v Bělehradě malou kulinářskou revoluci, protože tradiční srbská kuchyně, bohatá na přísun masa, postupně přechází v moderně pojaté, regionální pokrmy.

Inovací tradičních jídel se zabývá také mladý kuchař Vanja Puškar. Ten ve svém podniku opět umístěném do staré zástavby přivedl k životu koncept New Balkan Cuisine. Menu obměňuje každý měsíc, aby se vždy skládalo z čerstvých surovin, a nabízí jak masové, tak vegetariánské dobroty.

 

Obyvatelstvo Bělehradu srší energií a mládím, čímž se vyznačuje také kuchyně. Cenami ověnčená restaurace Homa servíruje lahůdky, a dokonce připravila i recepty s produkty dmBio.

Projekt plný superlativů. Ale nejen do bělehradské kuchyně aktuálně pronikají novinky. Celé městské čtvrti dostávají nový vzhled. Nutno podotknout, že ne vždy k radosti místních. Například alternativní čtvrť Savamala, dosud známá všudypřítomnými grafity, bude zrenovovaná a nový most pro pěší ji propojí s centrem města.

Projekt plný superlativů, přezdívaný Bělehradské nábřeží, však mezi obyvateli zároveň vyvolává rozepře. Bohatí investoři z Abú Zabí tu totiž nejdéle do dvaceti let kromě promenády plánují vystavět také luxusní apartmány, kancelářské komplexy a nákupní centra.

V těchto a mnoha dalších změnách zachvacujících Bělehrad člověk velmi rychle ztratí přehled. To se však může snadno změnit. Z Kalemegdanu, jednoho z nejvýznamnějších kulturně-historických komplexů, sestávajícího z pevnosti obklopené rozsáhlým parkem, se vám naskytne pohled přímo do srdce Bělehradu. Do místa, kde se stékají řeky Dunaj a Sáva, aby se vydaly na společnou cestu na východ. Pohled na místo, které všem dosavadním změnám stále neohroženě odolává.

„V Bělehradu se tančí až do východu slunce“

Vedoucí resortu marketingu a nákupu, současně zodpovědný za logistiku a prokurista srbské a makedonské společnosti dm Predrag Petrović žije v Bělehradu, díky čemuž nám poskytl užitečné tipy, která místa stojí za návštěvu.

Pane Petrovići, co se Vám líbí na životě v Bělehradu?

Tohle město žije z energie svých mladých obyvatel, moderních městských čtvrtí a pulzujícího nočního života. Inspiraci tu najdete při bloumání uměleckými čtvrtěmi i při pohledu na Sávu vlévající se do Dunaje.

Máte nějaké tipy, kde nakupovat?

Mým oblíbencem se stala designová značka DechkoTzar (dechkotzar.com), od které jsem si oblíbil především trička. A přímo v centru Bělehradu se schovává Design District, kde pořídíte skvělé šaty nebo filigránové šperky. Prodavači zastávají částečně také roli designérů. Za zmínku rozhodně stojí také supermarket Concept Store, v němž zakoupíte produkty více než 1.000 srbských i mezinárodních značek.

A ještě přidám jeden tip. Až si budete chtít dát během nákupů pauzu, zajděte do Kafeterije (www.kafeterija.com), která bývala největším obchodním domem ve městě. Dnes platí tato historická budova za největší prodejnu kávy na Balkáně a zároveň tu najdete také Concept Store a Barber Shop.

Kam v Bělehradu zajít na opravdu dobré jídlo?

Zdejší kuchyně se vyznačuje především masem a vydatnými pokrmy, takže byste rozhodně neměli propásnout pljeskavicu a čevapčiči. Typickou srbskou kuchyni si můžete vychutnat v útulných restauracích kolem pěší zóny Skadarlija. Ale Bělehrad dnes nabízí už také velkou nabídku restaurací s novými, mezinárodními koncepty a fúzí, tedy aktuálně velmi moderním mísením světových kuchyní. Zkuste například restauraci Homa, která v roce 2017 figurovala na seznamu sedmi nejlepších restaurací ve východní Evropě.

Kde trávíte čas v přírodě?

Krásné chvilky prožívám jednoznačně na březích řek Sávy a Dunaje. Můžete si tam v poklidu číst, udělat si piknik s přáteli nebo tam zajít během polední pauzy. V noci se na tomto místě konají nezapomenutelné párty u vody. Přímo uprostřed Bělehradu tak snadno strávíte celý den plný zážitků u řeky. A pokud hledáte místo, kde to opravdu žije, zajděte k populárnímu Ada Ciganlija, uměle vytvořenému jezeru s plážemi, kavárnami, sportovními hřišti a restauracemi.

Bělehrad proslul také svým nočním životem. Která místa nebo čtvrtě byste doporučil?

Dřívější průmyslová čtvrť Savamala se proměnila v kreativní prostor plný barevného, pouličního umění a hippies barů. Najdete tu spoustu klubů, v nichž se můžete protančit až k východu slunce. Plno znamenitých podniků se nachází také na pobřežní promenádě Beton Hala. Ty v pozdních večerech přitahují návštěvníky z přímo z vody. Vzhledem k vysoké oblíbenosti rozhodně doporučuji si na páteční večer rezervovat místo.

Chystáte se do Bělehradu? Pak nezapomeňte navštívit tato místa

Pamětihodnosti:

 • Nejkrásnější stránku Bělehradu uvidíte při toulkách pěší zónou Knez Mihailova ulica. Stylovou starou zástavbu lemují zajímavé obchody a kavárny.
 • Umělecká čtvrť Skadarlija vás upoutá svými dlažebními kameny a pohostí tradiční srbskou kuchyní.
 • Bezpodmínečně zavítejte ke skvostnému Bělehradskému parlamentu. Tato impozantní budova byla vybudována v neorenezančním stylu.
 • Působivý Chrám svatého Sávy je největším ortodoxním chrámem světa.

Káva & Jídlo:

 • Absolutní povinnost: Kafeterija Magazin 1907 je největší kavárnou na Balkáně.
 • V restauraci Radost House si pochutnáte na vegetariánských burgrech, tortillách, salátech i pomazánkách v útulné domácí atmosféře.
 • Lokál Iris servíruje mladý kuchař Vanja Puskar novou balkánskou kuchyni. Menu se mění každý měsíc.
 • Cenami ověnčená restaurace Homa připravuje dechberoucí lahůdky.

Nákupy:

 • V centru města se schovává bělehradský Design District, kde prodavači často zastupují také roli designérů.
 • Supermarket Concept Store na vás zapůsobí více než stovkou srbských i mezinárodních značek.

Večerní zábava:

 • Bar Strogi Centar je v současnosti nejvyhlášenějším nočním podnikem v Bělehradu. Zdi tu zdobí místní umění a živé kapely se postarají o skvělou atmosféru.
 • Někdejší průmyslová čtvrť Savamala stojí za návštěvu. Prolínají se tu staré secesní fasády a hippies bary.
 • Na pobřežní promenádě Beton Hala najdete plno klubů, kde si můžete zatančit.
Nahoru
OKDalší informace