Active Beauty
Balkán plný kontrastů

Balkán plný kontrastů

Nachází se v Evropě ještě vůbec nějaké skryté poklady, které stojí za to objevovat? Zamíříte-li na jihovýchod, narazíte na nečekané bohatství, které Balkánský poloostrov nabízí.

Božský klid i čilý ruch, panenská příroda i města tepající životem, bezútěšná šeď i pestrobarevná mozaika – Balkán je regionem plným kontrastů. Otiskly se do něj stopy dobyvačných výprav a vleklých válečných konfliktů, které trvaly od starověku až do konce devadesátých let minulého století. Poté, co se místní bouře konečně utišily, sem nyní můžeme bez obav vyrážet po stopách pohnutých dějin i současného dynamického rozvoje.

Cestovatelé zde stále najdou celou řadu míst, která stojí stranou zájmu masové turistiky. Například v Bulharsku se střídá divoká příroda, strmé hřebeny hor a skryté kláštery s přímořskými letovisky s jemnými písečnými plážemi. Celkovou atmosféru země dotváří vynikající domácí kuchyně, živelné hudební rytmy i přirozeně srdečná a pohostinná povaha místních obyvatel.
Rozhodně se vyplatí vydat se objevovat osobitý charakter a temperament každé z balkánských zemích. Nechte se přitom inspirovat naším malým výběrem.

Bulharsko: Omamná vůně růží i svěží mořský vánek

Po cestě napříč Bulharskem poznáte jeho různorodou tvář. Malebné vesničky s hrázděnými domy v tradičním stylu střídají paneláková sídliště socialistické éry. Při jižním úpatí pohoří Stará Planina se poblíž Kazanlaku nachází Růžové údolí, kde se pěstují světově proslulé damašské růže. V červnu vás uchvátí pohled na místní pole posetá drobnými růžovými kvítky, ze kterých se získává esenciální olej pro výrobu parfémů. Na samém východě se rozprostírá 370 km dlouhé pobřeží Černého moře s jemnými písečnými plážemi. Zatímco okolí turisticky oblíbeného městečka Varna tepe nočním životem, kolem Burgasu stále ještě najdete mnohá klidná zákoutí.

V hlavním městě Sofii na vás bude dýchat duch času na každém kroku. Narazíte zde na stopy antické slávy i viditelné pozůstatky z období komunismu, ale také na pouliční umění, útulné kavárny a příjemné obchůdky. Plovdiv, druhé největší město země, bylo vyhlášeno Evropským hlavním městem kultury pro rok 2019. Jeho historie sahá až do roku 4.000 před Kristem, takže je považováno za jedno z nejstarších evropských měst. Jeho centrum se pyšní mimo jiné i římským amfiteátrem.

Tajný tip: Nesebar
Starobylé bulharské město a jedno z hlavních turistických letovisek na pobřeží Černého moře je součástí světového dědictví UNESCO. Leží na poloostrově, který od pevniny dělí jen úzká šíje a jeho přístav, památky i místní kuchyně mají stále své kouzlo.

Rumunsko: Malebná krajina i věhlasné bulváry

Celé Rumunsko protíná řeka Dunaj, která se posléze třemi hlavními kanály vlévá do Černého moře. Společně s mnoha přítoky, ostrůvky porostlými rákosím a slepými rameny tvoří více než 6.000 km² rozsáhlou deltu, která je součástí světového dědictví UNESCO. Její velká část představuje chráněnou přírodní rezervaci, která je zároveň rájem ornitologů. Žije zde totiž více než 300 ptačích druhů, mimo jiné například kormoráni, pelikáni, čápi a divoké kachny.

Naprosto odlišným způsobem se nám představuje hlavní město Bukurešť s rušnými bulváry, pestrými reklamními billboardy a nikdy nekončícím dopravním ruchem. Monumentální Parlamentní palác je považován za druhou největší administrativní budovu na světě, hned po americkém Pentagonu. Byl postaven v 80. letech minulého století, za tehdejšího socialistického režimu Nicolae Ceaușesca. Kvůli této megalomanské stavbě byla zbourána část starého města. Historické jádro Bukurešti se nazývá Lipscani. Ve středověku se jednalo o centrum obchodu, kde své zboží prodávali obchodníci z Lipska, po nichž je tato čtvrť pojmenována.

Tajný tip: Sedmihradsko

Oblast centrálního Rumunska známá též jako Transylvánie toho nabízí mnohem víc než jen hrad Bran, se kterým je spojena legenda o hraběti Drákulovi. Na jedné straně je to úchvatná divoká příroda Karpat a na straně druhé malebná městečka jako například středověká Sighișoara se svými křivolakými uličkami, kde budete mít pocit, jakoby se tu zastavil čas.

Srbsko: Tiché kláštery i bujarý noční život

Lesy, vinice, ovocné sady. V malebné krajině náhorní plošiny Fruška Gora je navíc rozeseto 15 krásných pravoslavných klášterů. Tato oblast leží maximálně půldruhé hodiny jízdy autem od druhého největšího města Srbska – Novi Sad, které bylo vyhlášeno Hlavním evropským městem kultury pro rok 2021. Mimochodem to bude poprvé, co se jím stane město mimo hranice Evropské unie.

Hlavní město Bělehrad má za sebou pohnutou historii. Více než 40krát byl zničen a opět postaven. Na každém kroku zde pocítíte jeho neustálé proměny. Střípky pestré mozaiky tvoří starobylé historické budovy obklopené moderními skleněnými stavbami, bohémské kavárny a výletní lodě, na kterých se konají bujaré večírky, i kulisy socialistických panelákových sídlišť na okraji města. V nenápadném domě s opadávající omítkou se může ukrývat moderní restaurace první třídy, ale i stylový bar s živou hudbou.

Před západem slunce se vyplatí vyrazit na procházku parkem k hradu Kalemegdan, odkud je okouzlující výhled na soutok řek Dunaje a Sávy, ale také na nejnovější městskou část Novi Beograd na protějším břehu.

Tajný tip: Niš

Třetí největší město Srbska vyniká svým historickým jádrem s impozantními budovami i kulturní pestrostí. Jeho poloha na řece Nišava přímo vybízí k romantickým procházkám po nábřeží. Nedaleko se nachází půvabné lázeňské městečko Niška Banja.

Makedonie: Nedotčená příroda a orientální atmosféra

Třicet kilometrů dlouhé Ohridské jezero je chloubou Makedonie. Průzračná voda lemovaná horami přitahuje turisty jako magnet a bohatě vynahradí chybějící mořské pobřeží. V tomto jedinečném ekosystému se vyskytuje řada endemických rostlin a živočichů. Ohridské jezero je zároveň jedním z nejhlubších i nejstarších jezer v Evropě a bylo zařazeno do světového dědictví UNESCO. Ale i v jiných oblastech zůstává Makedonie zeleným, neobjeveným klenotem.

Při toulkách touto zemí v srdci Balkánu vás budou provázet vrcholky hor, lesy a vinice. Za návštěvu rozhodně stojí kaňon Matka, který je vzdálen pouhých 15 kilometrů od hlavního města Skopje. Klikatí se v délce 6 kilometrů a jeho strmé útesy si můžete vychutnat buď při pěší túře po úzké stezce podél kaňonu, nebo si vypůjčit kajak a splout část říčky Treska, která kaňon vytváří a končí umělým jezerem. V hlavním městě pak můžete mimo jiné obdivovat starý kamenný most přes řeku Vardar a Starý Bazar – starobylou obchodní a tržní čtvrť s autentickou orientální atmosférou.

Tajný tip: Vevčani

Tradiční makedonská vesnička ležící na úpatí pohoří Jablanica až téměř u albánských hranic vás okouzlí svým historickým šarmem. Vyhlášený je také místní karneval, který se zde koná již od 14. století, a to vždy 13. ledna, kdy podle juliánského kalendáře začíná nový rok. Během karnealového průvodu můžete obdivovat ručně vyrobené masky.