Active Beauty
Atopický ekzém

Atopický ekzém

Atopický ekzém trápí každé šesté dítě. Jak se vyhnout popraskané, svědící pokožce a dá se toto onemocnění léčit?

Co víme o příčinách atopického ekzému?

Neurodermitida neboli atopický ekzém je chronické, zánětlivé onemocnění pokožky, které se většinou objevuje nenápadně a postupně. Potýká se s ním zhruba každé šesté dítě předškolního věku a asi tři procenta dospělých, přičemž studie dokazují, že tato čísla neustále stoupají. K této narušené kožní bariéře se přidávají ještě zánětlivé a imunologické faktory.

Ty následně způsobují výskyt začervenání, otoků, suché a částečně šupinaté pokožky spojené s velmi silným, nepříjemným svěděním. Kvůli narušené přirozené ochranné funkci pokožky do ní snadněji pronikají alergeny a bakterie, kde zvyšují zánětlivé reakce.

Jak se dá atopický ekzém léčit?

Především se dají mírnit následky zánětů. Podle rozsahu potíží a projevů mohou lékaři vždy kombinovat několik možností a individuálně je přizpůsobit pacientovi. Každodenní základní péče spočívá především v hojném promazávání. Jeho cílem je udržet pokožku hydratovanou, hebkou, zamezit jejímu loupání a zlepšit ochrannou funkci.

Oproti tomu protizánětlivé mastičky slouží k rychlému zklidnění zaníceného místa. Většinou se jedná o kortikoidy ve formě masti. Pacienti by je proto měli používat lokálně, neslouží k celkovému promazávání. Úspěšné zaléčení zánětu obecně závisí na rychlosti nasazení léčby a také na pravidelném ošetření pokožky.

Pacienti s neurodermitidou by se zároveň měli vyvarovat například potravinám nebo kosmetice, o kterých ví, že u nich spouštějí alergické reakce a ekzém zhoršují. Zejména u malých dětí používejte jemné, hypoalergenní prací prostředky a koupání omezte na nezbytně nutnou dobu.

Jaké moderní medikamenty jsou k dispozici?

V těžších případech, při kterých nezabírá lokální terapie mastí, nabízí moderní medicína možnost biologické léčby. Biologika působí cíleně na imunitní systém, aby zničily příčiny zánětů. Nutno podotknout, že biologická léčba jako taková není novinkou, protože už se využívá například u léčby lupénky nebo revmatoidní artritidy.

Prioritně se biologická terapie využívá u dospělých pacientů. Ti za sebou totiž mívají již dlouhou cestu, plnou pokusů o vyléčení. Výhodou těchto nových medikamentů je jejich vysoká účinnost a zároveň poměrně mírné vedlejší účinky.