Menu

ACTIVE BEAUTY měsíce: Lenka Vacková

„Chceme zabránit vytváření textilního odpadu všude, kde to jen jde”

Home » Inspirace » ACTIVE BEAUTY měsíce: Lenka Vacková - 06.2020

Designérka Lenka Vacková založila první ekologický obchod, který zachraňuje nevyužité zásoby textilií a galanterie. Textile Mountain však nabízí také kreativní kurzy nebo opravy oděvů.

Jak Vás napadlo zachraňovat nevyužité zbytky z galanterií?
Skoro dva roky jsem pracovala ve firmě, která zpracovává textilní odpad i staré nebo přebytkové oblečení ze všech možných zdrojů, jako jsou tkalcovny, přádelny, továrny a výrobní firmy. Hodně těchto materiálů se dalo stále využít a přišlo mi, že vůbec není třeba je znehodnocovat, skládkovat nebo pálit a ubližovat tak životnímu prostředí. A že tak lze ušetřit i energii potřebnou na výrobu nových textilií a surovin.

Co vše ze získaných látek a materiálu vyrábíte? A s jakými materiály pracujete nejraději?
Momentálně je skrz svůj obchod Textile Mountain přeposílám dál zákazníkům, protože se jich zachrání víc, než kdybych je spotřebovávala sama. Fantazii se meze opravdu nekladou. Já z nich tvořím hlavně oblečení, ale i potřeby pro domácnost jako třeba utěrky, osušky, závěsy, záclony, deky… Zkrátka vše, co je potřeba a může to nahradit zbytečné nakupování věcí nových. Nejraději mám určitě materiály přírodní, a to kvůli jejich vlastnostem, ale i vzhledu. Jasně vede len, hedvábí a bavlna.

Poskytujete zákazníkům například i takové služby, jako jsou opravy oblečení, aby ho mohli nadále využívat?
Ano, přesně to u nás v obchodě také děláme, jelikož tam máme plně vybavenou dílnu. Nejčastěji třeba měníme zipy, zkracujeme délky nohavic, zašíváme a záplatujeme díry. Předcházíme tak zbytečnému vyhození oblíbeného oblečení a prodlužujeme jeho životnost. Chceme zkrátka zabránit vytváření textilního odpadu všude, kde to jen jde, protože je to opravdu velký problém.

Spolupracujete také s módními návrháři. Darují Vám pouze nevyužité zbytky, nebo tvoří nějaké oblečení přímo i pro Textile Mountain?
Darují nebo od nich odkupujeme hlavně přebytky. Nespolupracujeme ale pouze s módními návrháři nebo značkami, může se nám ozvat opravdu kdokoliv. Oblečení pro Textile Mountain přímo nevyrábějí, jelikož se primárně specializujeme hlavně na prodej nevyužitých textilií a galanterie.

Co se mohou lidé naučit na Vašich kurzech a workshopech?
Na našich kroužcích, které vede Barbora Procházková a její Project Sapience, se účastníci nebo účastnice mohou naučit ušít si třeba jednoduchý batoh, šaty nebo top a spolu s tím si osvojit i základy šití. Zvládne to opravdu každý a je to velmi uklidňující činnost, při které člověk zapomene na čas.

Nahoru
OKDalší informace