Menu

16 dobrých předsevzetí

Seznam jednoduchých věcí, kterými v roce 2020 přispějete k ochraně životního prostředí

Home » Životní styl » 16 dobrých předsevzetí - 01.2020
 1. Zaměřit se na dřevo

Velkou část plastových věcí můžeme v dnešní době vyměnit za plnohodnotné, nebo dokonce ještě lepší alternativy z přírodních materiálů. Vyměňte například plastový zubní kartáček za jeho dřevěnou variantu. Dřevěné zubní kartáčky navíc bývají vyrobené ze dřeva s FSC certifikací.

 1. Vyměnit oblečení

Něco nového nemusí být vždy bezpodmínečně nové. Oblečení, které vás již nebaví, věnujte do second handu, kde si za něj můžete vybrat nové, neokoukané kousky, které pro změnu už omrzely někoho jiného.

 1. Šetřit obaly

Ať už s těmi od potravin, nebo kosmetiky. Nakupte si mýdlo i stylingové produkty v opakovaně plnitelných obalech a přispějte tak vlastní měrou k redukci odpadu.

 1. Sbírat odpad

Celosvětový den úklidu letos připadne na sobotu 19. 9. 2020. Posbírat poházený odpad v lese za domem ale můžete klidně mnohem dřív. Vezměte si s sebou na procházku velký jutový pytel a odpadky do něj cestou sbírejte.

 1. Vyzkoušet menstruační kalíšek

Rozlučte se s neustálým schováváním menstruačních pomůcek cestou na toaletu a vyberte si menstruační kalíšek. Znatelně tak zmenšíte vyprodukovaný odpad a také vám odpadne pár starostí.

 1. Spotřebovat potraviny

Zase se vám doma nakupily potraviny, které již nestihnete spotřebovat? Tentokrát se o ně nepodělte s odpadkovým košem, ale využijte je k dobrému skutku. Vašim přátelům, sousedům nebo neznámým potřebným ještě mohou být k užitku.

 1. Znovu naplnit

Každý, kdo opakovaně použije jednu plastovou lahev, místo aby ji po prvním použití hned vyhodil, již přispívá k ochraně životního prostředí. Využijte například plnicí stanice v dm s pracími a čisticími prostředky.

 1. Investovat do životního prostředí

Zapojte se do některé z mnohačetných akcí, které pomáhají zlepšovat životní prostředí. Přispět lze finančně, ale existují také aktivity, kde můžete sami přímo přiložit ruku k dílu.

 1. Zbavit se jednorázových produktů

V regálech v obchodech po celé Evropě budeme stále méně nacházet nejrůznější plastové produkty určené k jednorázovému použití. Pořiďte si raději již nyní například skleněná brčka.

 1. Nepoužívat igelitové sáčky

Jeden na jablka, jeden na rajčata a jeden na banány. Proč? Etiketu nalepte přímo na ovoce a zeleninu a odneste si je v trendy nákupním košíku.

 1. Kupovat zelené produkty

Hledejte v prodejnách dm zelené etikety. Zavedou vás k produktům, které přispívají k trvalé udržitelnosti, ať už svým složením, nebo obalem.

 1. Přemýšlet nad dopravou

Opravdu musíte jet i těch pár metrů k obchodu autem? A vážně si nedokážete ráno o pár minut přivstat, abyste mohli jet autobusem? Pak si pořiďte alespoň elektromobil a v létě jezděte například na kole či koloběžce.

 1. Cestovat udržitelně

V Evropě se nachází více než 200 kempů s ekologickým oceněním a také mnoho ubytoven s ekologickými pečetěmi European Ecolabel nebo Nordic Swan.

 1. Uvařit si zeleninu

Kdo konzumuje méně živočišných produktů, redukuje také skleníkové emise. Udělejte si z masa sváteční surovinu a jinak vařte vegetariánská či veganská jídla.

 1. Věřit zelené energii

Co praktikuje dm v centrálním skladu i v prodejnách dm, může ve svém domově aplikovat každý: Tam, kde je to možné, využívejte zelenou energii.

 1. Koupat se společně

Páry, které si užijí společnou vanu, snižují spotřebu vody a zároveň si užijí hezké chvilky. Nezapomeňte na svíčky a hudbu!

Nahoru
OKDalší informace